A We Are Social és a Hootsuite social media vállalatok legfrissebb közös kutatása szerint a Föld lakosságának 60 százaléka, azaz 4,66 milliárd ember rendelkezik internetkapcsolattal, akik közül 4,14 milliárdan (53 százalék) használják aktívan a közösségi médiát.
A 16-64 éves internetezők naponta átlagosan
2,5 órát
töltenek a közösségi oldalak böngészésével, ami 5 évnek felel meg egész életük során. A felhasználók ráadásul egyre fiatalabb korban szoknak rá ezekre a felületekre, hiába 13 év a korhatár a legtöbb platformon.
„A közösségi média használatakor aktiválódnak az agy fontos dopamint termelő területein működő neuronok, és hasonló kémiai reakció indul be, mint a kábítószer- és nikotinhasználat vagy a szerencsejáték közben. Ennek következtében
ezt az aktivitást pozitív megerősítéssel társítjuk, hiszen örömet, izgalmat érzünk,
és egyfajta jutalmat kapunk, mindez pedig folyamatos használatra készteti a függőségekre hajlamos személyeket. Ez az értesítésekből, illetve kedvelési és megosztási számokból álló jutalomrendszer az egyik kulcsfontosságú stimulánsa a legtöbb közösségi platformnak. További sajátosság, hogy ezeken a platformokon magunk döntjük el, hogy milyen képet közvetítünk önmagunkról, megteremtve így az alapot a pozitív értékeléseknek vagy éppen az együttérző reakcióknak akkor, mikor ezekre szükségünk van. A »való életben« ehhez képest jóval sokszínűbb információt kap rólunk környezetünk, beleértve jó és rossz tulajdonságainkat egyaránt" – mondta Palásti Flóra, a Budai Egészségközpont klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológusa.
A „jutalmazás” (értesítések, kedvelések és megosztások) mellett „büntető” funkciójuk is van ezeknek a felületeknek, mégpedig akkor, ha nem használjuk őket. Ilyenkor lehet olyan érzésünk, hogy lemaradunk valamilyen fontos történésről vagy társas eseményről, ami megzavarhatja a kapcsolódási vágyunk evolúciós szükségletét, így
a közösségi médiumok hiánya könnyen fenyegetővé válhat.
A közösségi felületek káros hatással vannak a testi egészségünkre is. A digitalizációval együtt kialakult például a „tech neck” jelenség, vagyis a folyamatos lefelé nézés és előre görnyedő vállak miatt jelentkező nyakfájás. További negatív hatás, hogy a túlzott esti mobil- és tablethasználat alvásproblémákhoz vezethet, mivel a kijelzőkből áradó kék fény becsapja az agyat: elhiteti velünk, hogy még mindig nappal van, ezért csökken a melatonin termelése, ami miatt nehezen tudunk elaludni.
Mikor függő valaki?
Amennyiben az alábbi állítások közül több igaz ránk, akkor - a Budai Egészsgközpont szerint - érdemes elgondolkodnunk:
- Ha jelez a telefonom, lehetőség szerint azonnal érte nyúlok. Ha nem tudom megnézni, feszült leszek.
- Reggel az első dolgom, hogy átnézzem a közösségi média felületeimet. Ha ez elmaradna, akkor nagyon rosszul érezném magam.
- Gyakran megesik, hogy késő estig vagy éjszakába nyúlóan görgetem a social média csatornákat alvás helyett.
- Többször is előfordult már olyan, hogy elpazaroltam az időt a közösségi média platformokon és ezért nem jutott elég idő a munkámra, iskolai feladataimra, szeretteimre, hobbijaimra, sportra.
- Az okostelefonomat mindenhova magammal viszem, még a mosdóba is - zavarna, ha kimaradnék valamiből.
- Általánosságban véve sokat gondolok a közösségi oldalak használatára, bennem van a folyamatos késztetés, hogy rá kéne nézni, hogy mi történt stb.
- Úgy érzem, hogy a közösségi médiát böngészve sokszor megfeledkezem a saját gondjaimról, máskor viszont rossz érzésem támad az ott látottak miatt: irigység, szorongás alakul ki bennem.
- Volt, hogy próbálkoztam a social média használatának korlátozásával, de sikertelenül.
- El se tudnám képzelni, hogy hónapokig ne használjam a social felületeket, nagyon hiányozna.
- A szabadidőm nagy részét a közösségi média böngészésével töltöm, hagyom, hogy ez más tevékenységektől vegye el az időt.
- Előfordult már, hogy rám szóltak munkahelyen, vacsora asztalnál, nyaraláson, hogy ne nyomogassam a telefonom.
- Érzékeltem már, hogy személyes kapcsolataim megromlottak a túlzott social média használat miatt.
- Van, hogy azzal dicsekszem, hogy mennyi ismerősöm van az online térben.
- Sokszor úgy érzem, hogy csak az online világban juthatok figyelemhez, dicsérethez.
- Ha valahol nincs wifi vagy elfogy a mobilinternetem, akkor nyugtalan, feszült leszek, mert nem tudom használni a megszokott felületeimet.
A központ azt tanácsolja, hogy ha függőségre gyanakszunk, kapcsoljuk ki az összes, nem létfontosságú értesítést, és célzottan töltsünk időt a közösségimédia-felületeken.
Palásti Flóra pszichológus, a Budai Egészségközpont klinikai és mentálhigiéniai szakpszichológusa az InfoRádióban a gyanakvásra okot adó jelekről, a túlzott használat káros következményeiről, valamin a megoldási lehetőségekről bővebben is beszélt - az interjút alább meghallgathatják.