A fertőző betegségek 80 százaléka érintéssel terjed, nem csoda, hogy a helyes kézmosás jócskán csökkenti az influenza és más fertőző betegségek gyakoriságát. Egy közelmúltban elvégzett kórházi tanulmány szerint nem csupán a kézmosás, hanem a szárítás módja is kulcsfontosságú lehet.
A Leeds-i Egyetem és a Leeds Oktató Kórház munkatársai arra hívják fel a figyelmet, hogy még a szappannal és a fertőtlenítőszerrel történő kézmosást követően is van esély arra, hogy beszennyezzük a bőrünket a kézszárításnál. Megfigyeléseik szerint
ott, ahol csak papír kéztörlőt használnak, lényegesen kevesebb bakteriális szennyezés, mint a meleg levegős kézszárítóval felszerelt mosdókban.
Az Egyesült Királyságban, Olaszországban és Franciaországban valós élethelyzetekben végzett vizsgálatok megmutatták, hogy a mikroorganizmusok szóródása 25-ször nagyobb a levegővel működő kézszárítókkal, mint az egyszerű papír kéztörlők használatával. Vagyis
a forró levegővel működő szárítók tehát nagyobb eséllyel juttatnak baktériumokat a levegőbe és a testünkre.
Különösen az egészségügyben és a vendéglátóipari szektorban dolgozóknak nem ajánlott ez a kézszárítási módszer.
Ahhoz, hogy a megfelelő eredményt érjük el a kézmosásnál, érdemes megfogadni az alábbi tanácsokat:
- Használjunk semleges szappant, ami nem öli meg a hasznos baktériumokat, melyek a bőrünkön élnek.
- Kerüljük a forrólevegős szárítást, használjunk papír kéztörlőt.
- A nyilvános mosdókban ugyanazzal a papírkendővel zárjuk el a csapot és nyissuk ki az ajtót, majd dobjuk a szemetesbe a papírtörlőt, így nem szennyezzük be újra a kezünket - írja az eteltcsakokosan.hu portál.