A nyári szezon fontos kiegészítője a napszemüveg, amelynek védőrétege a napsugárzás zavaró hatásának csökkentésével, az ultraibolya sugárzás elnyelésével, visszaverésével biztosítja a szem védelmét.
A megfelelő termék kiválasztására a szemre káros napsugárzás kiszűrése érdekében nagy gondot kell fordítani.
A napszemüvegeket a gyártók 0-tól 4-ig öt kategóriába sorolják be aszerint, hogy gyenge vagy erős napsugárzás elleni védelemre ajánlják azokat. A kategóriajelöléseket a napszemüvegen vagy a címkén kell feltüntetni.
Az ITM akkreditált Élelmiszer és Vegyipari Laboratóriumában 16 felnőtt és 4 gyermek napszemüveg esett át részletes fényáteresztési vizsgálaton. Kedvező eredmény, hogy mindegyik napszemüveg UV-szűrése megfelelt az egyes kategóriákhoz előírt értéknek - olvasható a minisztérium honlapján.
A vizsgált felnőtt napszemüvegek közül kettőnél fordult elő, hogy azokat a gyártók 3-as kategóriába sorolták, azonban a laboratóriumi mérések alapján valójában a 4-es kategóriába tartoznak. A fogyasztóvédelmi hatóság levette a polcokról termékeket, amelyek erősebb mértékben védenek ugyan a napsugárzás ellen, de már annyira sötétítettek, hogy gépjárművezetéshez nem használhatóak biztonságosan, és erről előzetesen tájékoztatni kell a vásárlót.
Az ellenőrzési tapasztalatok szerint a gyártók a napszemüvegek többségén elhelyezik a teljes UV védelem feliratot, függetlenül attól, hogy melyik kategóriába sorolták be a terméket.
Ilyen jelölés esetén a laboratórium szigorúbb ellenőrzés alá veszi a napszemüveget az UV-áteresztés szempontjából, hiszen a vásárlók joggal várják el a feliratnak való megfelelést.
Ennek a szempontnak egy 1-es kategóriába sorolt napszemüveg nem felelt meg, a fogyasztóvédelmi hatóság elrendelte a megtévesztő tájékoztatás eltávolítását.
Keszthelyi Nikoletta fogyasztóvédelemért felelős helyettes államtitkár elmondta: „A laborvizsgálat egyik legfontosabb eredménye, hogy még az alacsonyabb árkategóriába tartozó napszemüvegek is megfeleltek a kategóriájukban előírt UV-szűrésnek. A fogyasztóvédelem továbbra is folyamatos ellenőrzésekkel, rendszeres jelenléttel szolgálja a vásárlók biztonságát, és támogatja a tisztességes piaci magatartást.”