A mohácsi busójárás, a matyó népművészet és a magyar solymászat mellett kapott helyet a kékfestés hagyománya is az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO) listáján.
A kékfestés tudománya családon belül öröklődő hagyomány, amely nem tanulható meg az iskolapadban. Olyan mesterség, amelyhez nélkülözhetetlenek a kémiai, fizikai, matematikai ismeretek és művészeti véna is szükséges hozzá - emelte ki a dokumentum átadási ünnepségén Krucsainé Herter Anikó kultúráért felelős helyettes államtitkár.
A kékfestést november végén nyilvánították az emberiség szellemi kulturális örökségévé. A jelölést Magyarország, Németország, Ausztria, Csehország és Szlovákia közösen nyújtotta be.
Mobiltelefon-tokot, táskákat, modern ruhákat is készítenek kékfestő anyagból a százhúsz éve működő Győri Kékfestő Műhelyben, ahol ma három generáció dolgozik közösen. New Yorktól Sanghajig számos országban érdeklődnek a kézműves termékeik iránt. Az InfoRádió riportere Tóth Ildikóval, a Győri Kékfestő Műhely mesterét kérdezte, a beszélgetést a cikk alatt meghallgathatják.