A gép utoljára EP 851-es járatszámmal január 13-án, egy iráni belföldi útvonalon szállított utoljára fizető utasokat Záhedánból az ország fővárosába, Teheránba - írta az airportal.hu.
A légitársaságnál a négy 727-es több, mint két évtizedig üzemelt jelentősebb balesetek nélkül. A háromhajtóműves repülőgépeket még az Iránnal szemben bevezetett amerikai szankciók miatt bekövetkezett alkatrészhiány mellett is repülőképes állapotban tudták tartani. A cég azonban tavaly úgy döntött, megválik a mára végleg kiöregedett és elavult típustól.
EP-ASB was going to be retired this evening but was called to log another flight prior her retirement tonight. This is the world's last passenger carrier Boeing 727 can be seen at #Yazd airport prior logging her last flight tonight. pic.twitter.com/PgjbjRMsKU
— Babak Taghvaee (@BabakTaghvaee) 2019. január 13.
Legendás háromhajtóműves
A 727-est az amerikai Boeing repülőgépgyártó fejlesztette ki az 1960-as évek elejére. A prototípus 1963 február 9-én hajtotta végre első repülését, három Pratt & Whitney JT8D sugárhajtóművel felszerelve, ez a típus későbbi sorozat gyártása alatt szinte változatlan maradt.
Az alig egy éves, sikeresen zárult tesztprogramot követően a 727-100-as 1964 február 1-én kereskedelmi forgalomba is állt az Eastern Airlines színeiben.
A típus az egész világon népszerűnek számított,
az USA-ban akkoriban az összes, viszonylag nagy piaci részesedést birtokló légitársaság, például a United Airlines, az American Airlines, és a Delta mellett az azóta megszűnt Pan American World Airways és a Trans World Airlines is vásárolt belőle.
Európában magán és állami kézben lévő légitársaságok flottájában is megjelent, a Lufthansa, Air France, Alitalia és Iberia példáját követve forgalomba állította az akkor szovjetbarát politikát folytató ország, Jugoszlávia állami légicége, a JAT is.
Az 1800 feletti példányszámban legyártott típust leginkább az 1980-as és 90-es években elterjedt modernebb, kevesebb hajózó személyzeti tagot igénylő típusok szorították ki, mint az európai Airbus A300, a rövidebb útvonalakon pedig a Boeing egy másik típusa, a kéthajtóműves 737-család jelentette a modernizációt.