Nyitókép: Pixabay

Hiánycikk lehet az inzulin, olyan tempóban nő a cukorbetegek száma

Infostart
2018. november 21. 11:38
Egy friss amerikai tanulmány becslései szerint 2030-ra jósolt 79 millió cukorbeteg nagyjából fele nem fog hozzájutni.

A diabétesz a világ felnőtt lakosságának 9 százalékát sújtja, 1980-ban az arány 5 százalék volt. A kór egyebek mellett vaksághoz, vesebetegséghez, végtag-amputációhoz vezethet. A betegek túlnyomó többségének 2-es típusú diabétesze van, amely az elhízással és a mozgáshiánnyal hozható kapcsolatba.

Az esetek száma rohamosan nő, ahogy a fejlődő országokban terjed a nyugati típusú életmód.

Egy friss amerikai tanulmány becslései szerint több mint 20 százalékkal fog nőni az igény a 2-es típusú diabétesz gyógyítására szolgáló inzulinra a következő 12 évben, ám a 2030-ra jósolt 79 millió 2-es típusú diabéteszben szenvedő felnőtt cukorbeteg nagyjából fele nem fog hozzájutni.

A legnagyobb hiány Afrikában lesz, ahol vélhetően meghétszereződik majd az igény az inzulinra,

hogy a páciensek vércukorszintjét szabályozza.

"Annak ellenére, hogy az ENSZ elkötelezett a nem fertőző betegségek gyógyítására és a diabétesz-gyógyszerek biztosítására mindenki számára, a világ több részén kevés az inzulin és a betegek nehezen jutnak hozzá"

- mondta a Stanford Egyetem kutatást vezető tudósa, Sanjay Basu. A Lancet Diabetes & Endocrinology című szaklapban közölt tanulmányban a Nemzetközi Diabétesz Szövetség becsléseit vették alapul a cukorbetegség jövőbeli terjedéséről.

Az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség (diabetes mellitus) a világon közel 382 millió embert sújt, ez a szám az előrejelzések szerint 2035-re elérheti az 592 milliót.