Nagyon sokféle információt rejt a rendszer – mondta a Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese. Bagdy György hozzátette, a legegyszerűbb az, hogy megnézhető a betegségek hálózata, a betegségek együttes előfordulása. Ez gyakran nem is két, hanem több betegség hálózata.
„Újdonsága a hálónak az is, hogy a közvetlen és a közvetett kapcsolatokat is lehet elemezni. Látjuk, hogy
két betegség közvetlen vagy közvetett kapcsolatban van egymással,
például egy harmadik van kapcsolatban mindkettővel és az okozza a kettő látszólagos kapcsolatát” - fejtette ki.
A betegségtérkép egyrészt a diagnózis felállításában jelent nagy segítséget, másrészt pedig a mélyebb információkkal nem rendelkezőknek nyújt információt – mondta Bagdy György. A Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese hangsúlyozta, a hálózat megalkotása nemzetközi együttműködés eredménye.
„A felhasznált adatbázis angol, a rá épülő szellemi munka pedig nagyrészt magyar.”
A több millió dollárba kerülő adatbázis a korábbi, betegséghálózat-kutatásban használt rendszerekkel ellentétben nem a sokszor nem pontos egészségbiztosítói adatokra támaszkodik, azoknál jóval megbízhatóbb – mondta Bagdy György. Ebből a kutatócsoport 117 ezer ember 250 betegségre vonatkozó adatait vette ki. A Semmelweis Egyetemről egy orvos-, a műszaki egyetemről pedig egy bioinformatikus csoport vett részt a munkában – emelte ki a Semmelweis Egyetem tudományos rektorhelyettese.