Szelektív abortusz: gyermekgyilkosság vagy döntési jog?

Infostart
2007. augusztus 30. 07:03
Az ügyészség vizsgálatot indított, a Vatikán pedig az abortusztörvény felülvizsgálatát követeli, miután balul sikerült egy szelektív terhességmegszakítás Olaszországban.

A milánói San Paolo Kórház professzora arra készült, hogy egy 38 éves nő Down-kórral diagnosztizált ikermagzatán végezze el - a nő kérésére - az abortuszt, ám ehelyett véletlenül a külön fejlődő egészséges magzat életét oltotta ki. (Később az ikermagzatét is.)

Anna Maria Marconi professzor az eset után azt nyilatkozta, hogy a lelkiismerete tiszta, mert a magzatok helyet cseréltek a méhben az utolsó vizsgálat és a beavatkozás közben, amelyet nem lehetett előre látni. A kórház kiállt az alkalmazottja mellett.

Az anya ugyanakkor nem fogadja ezt el, mint mondja, romba dőlt az élete, sem ő, sem férje nem tud aludni éjszakánként. Mindketten nagyon elkeseredettek és jogi lépéseket fontolgatnak. Az ügyészek mindenestre vizsgálni kezdték az esetet.

"Az önzés kultúrája"

A júniusban történt, de csak most nyilvánosságra került eset alkalmat adott a Vatikánnak, hogy ismét bírálja a terhességmegszakítás olaszországi szabályozását. Az 1978-ban elfogadott törvény szerint a terhesség 90. napjáig bárki kérhet abortuszt, utána pedig akkor, ha a terhesség veszélyezteti az anya egészségét, vagy ha a magzatnál fejlődési rendellenességet állapítanak meg.

A Vatikán hivatalos lapja, a L'Osservatore Romano cikkében azt írta: "Senkinek sincs joga kioltani egy életet, és Isten helyét átvennie, bármi is legyen a motivációja".

A lap szerint a szelektív abortuszok gyakorlata - a nácik időszakára jellemző - eugenikához vezet, amely a tökéletesség kultúrájából ered.

A katolikus orvosok egyesülete közölte: a szelektív abortusz az önzés kultúrájának gyümölcse, míg az egyik keresztény politikus úgy fogalmazott: a milánói tévedés gyermekgyilkossághoz vezetett.

A nem keresztény orvosok és politikusok jó része persze másképp látja. Carlo Flamigni sebészprofesszor szerint az abortuszhoz való jog megvonása olyan lenne, mintha lezárnák az összes autópályát, mert ott valaki balesetet okozott, amikor elaludt a volánnál.

Az olasz egészségügyi minisztérium adatai szerint 2005-ben 129.588 terhességmegszakítást végeztek, szemben az 1982-es csúccsal, amikor 234.801-et.