Védelem helyett ártanak a keskeny napszemüvegek

Infostart
2007. június 28. 11:07
Júliustól lesz UV-riasztás Magyarországon is, az Országos Meteorológiai Szolgálat és az ÁNTSZ közli majd a káros napsugárzás mértékét. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet megbízott főigazgató-helyettese az InfoRádióban beszélt a védekezési lehetőségekről is.

Páldy Anna közölte: a napsugárzás komponensei közül az UV-B ártalmas az emberi szervezetre. Ez okozza a leégést, annak nyomán pedig a hámlást, esetleg a felhólyagosodást. Ennél sokkal súlyosabbak a leégés után esetleg évekkel, évtizedekkel jelentkező festékes vagy nem festékes bőrdaganatok.

A főorvos kiemelte, hogy a napsugárzás a szemre is hat, a legenyhébb eset a kötőhártya-gyulladás, a legsúlyosabb elváltozás pedig a szemlencse homályosodása, vagyis a szürkehályog.

Az Országos Környezetegészségügyi Intézet megbízott főigazgató-helyettese védekezési tanácsként elmondta: elég vastagon kell a bőrre kenni a napvédő krémet, és napközben újra és újra be kell kenni, mert az izzadás és a fürdés lemossa a készítményt a bőrről.

Érdemes széles karimájú kalapot viselni, mert az a szemet is védi a sugárzás ellen, akárcsak a napszemüvegek, de utóbbiak csak akkor, ha kellően szélesek, és eltakarják a szemrést. A jelenleg nagyon divatos keskeny napszemüvegek inkább ártalmasak - hangsúlyozta a szakember.

Az UV-riasztásról Páldy Anna kijelentette: jelenleg az UV-sugárzás aznapi és a következő napi értéke megtalálható az Országos Meteorológiai Szolgálat honlapján. Az OMSZ és az ÁNTSZ Országos Környezetegészségügyi Intézete az UV-riasztás tudományos alapjának kidolgozásán munkálkodik, hogy a rendszer a következő hónaptól beindulhasson.

Az UV-riasztás mindkét szervezet honlapján elérhető lesz, és a médiumokat is tájékoztatják majd - fűzte hozzá a főorvos.

Hanganyag: Rezsek Gyõzõ


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Hanganyag
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást