Az egyik sértett elromlott hűtőjét szerette volna megjavíttatni. Feladott egy online hirdetést, de közben felhívott egy korábbról ismert szerelőt is, aki végül nem érkezett meg a várt időre. A hirdetésre még aznap jelentkezett egy „mester”, aki előreutalást kért. A megadott bankszámlaszám és hozzá tartozó név alapján nem gyanakodott a megrendelő, ezért elutalta a kért összeget. Ezután következett a csavar. Egy másik ismeretlen, a „könyvelő” egy utalási hibára hivatkozva többször megismételtette a tranzakciót, mígnem másfél millió forintot meghaladó összeget csalt ki az akkor már gyanakvó ügyféltől – írja a police.hu.
A másik nő kéményseprő szolgáltatást szeretett volna igénybe venni. A közösségi médiában talált egy hirdetést. Fel is vette a kapcsolatot a hirdetővel, aki a megrendelés megerősítése gyanánt szintén előreutalást kért. Az első összeg elutalását követően hibára hivatkozva további kisebb-nagyobb összegek utalását kérte. A „kéményseprő” közel 750 ezer forintot csalt ki a megrendelőtől, majd elérhetetlenné vált.
A fenti esetek kapcsán a rendőrség ismételten felhívja a figyelmet az online tér veszélyeire:
- A többnyire álprofilok mögött megbújó csalók tárháza szinte kifogyhatatlan. Újabb és újabb trükköket vetnek be, hogy a gyanútlan felhasználók, megrendelők bizalmába férkőzve megszerezzék a pénzüket.
- Sajnos, a szakmai oldalakon is megjelennek olyan „szolgáltatók” hirdetései, akik csak átverni akarják a megrendelőket.
- Minden esetben legyenek óvatosak és egészségesen gyanakvók!
- A megbízni kívánt hirdetővel kapcsolatban tájékozódjanak! Sokszor elég a böngészőbe beírni a nevet, hogy kiderüljön, csalóval állnak szemben.
- Lehetőleg telephellyel rendelkező, vagy más módon ellenőrizhető szolgáltatókat vegyenek igénybe
– emelik ki.
Végül, de nem utolsó sorban hozzáteszik: a rendőrség a Mátrix Projekt keretében kiemelt figyelmet fordít az online csalások megelőzésére és felderítésére. A témával kapcsolatban hasznos információk találhatók a Kiberpajzs.hu oldalon.