Nyitókép: AndreyPopov/Getty Images

Áramütés küldte a mélybe a kőművest - egy év felfüggesztett

Infostart
2024. május 10. 21:23
Kiderült, hogy a munkavédelmi felszerelések nem voltak biztosítva, a bírósági döntés értelmében az ügyvezetőnek kell vállalnia a felelősséget a halálesetért.

Egy év elfüggesztett fogházra ítélte a Berettyóújfalui Járásbíróság azt az 53 éves nőt, aki egy társasház építésénél nem biztosított munkavédelmi eszközöket a kőművesnek. A dolgozót megrázta az áram, lezuhant és meghalt - írja a 24.hu.

A Debreceni Törvényszék szóvivője, Dobó Dénes az esetről azt a közleményt adta a lapnak, hogy a bíróság halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés vétségében mondta ki bűnösnek az ügyvezetőt. A járásbíróság a vádlottat előzetes mentesítésben részesítette. Az áldozat hozzátartozója által bejelentett polgári jogi igényt a bíróság egyéb törvényes útra utasította.

A nő egy cég ügyvezetőjeként egy berettyóújfalui társasház építésének kivitelező vállalkozója és felelős műszaki vezetője volt a cselekmény időpontjában.

A későbbi áldozat egyszerűsített foglalkoztatás keretében, alkalmi munkavállalóként, betanított kőműves munkakörben dolgozott a cégnél.

A Kft. alkalmazásában állt egy építésztechnikus, akinek az volt feladata, hogy az aznapi tervezett feladatokat kiossza a munkavállalók számára, majd az elvégzett munkát ellenőrizze. A cselekmény elkövetésének napján is az építésztechnikus irányította a munkát a vádlottal történt előzetes egyeztetés alapján. A nő a munkavégzés helyszínén egyébként heti rendszerességgel tartott ellenőrzést - írják.

Az épülő társasház előtt, az épület síkjától 40 centiméterre egy villanyvezeték haladt, függőlegesen pedig az épület második födémszintjétől a vezeték hetven centivel volt magasabban. Az áldozat az épület utcafronti homlokzatának második szintjén, körülbelül hat méteres magasságban dolgozott. Az építésztechnikus iránymutatása alapján az emeleti korlátokhoz végzett méréseket egy másfél méter hosszú alumínium vízmértékkel, de sem leesés elleni védelemmel, sem egyéni védőeszközzel nem volt ellátva.

A munkás a vízmértékkel hozzáért a villanyvezetékhez, majd a pillanatnyi áramütés következtében elveszítette az egyensúlyát és a járdára zuhant.

A férfi egyéb sérülések mellett életveszélyes fejsérüléseket szenvedett, aminek következtében három nappal később meghalt.

A járásbíróság megállapította, hogy a szabadvezeték veszélyes térben történő munkavégzés biztonsági feltételeinek megteremtése, az ezzel összefüggő engedélyek, hozzájárulások megléte, alapvetően a biztonságos munkavégzés körülményeinek összessége részben a munkáltatói joggal rendelkező feladatkör, szakmai szempontból a felelős műszaki vezető, így a terhelt kötelezettsége volt.

Kiss László bíró úgy indokolta a döntést, hogy a baleset elsődleges oka az utcai vezeték kivitelezői munkaterülethez való olyan közelsége volt, amely miatt a munkás elérhette a feszültség alatt lévő hálózatot, így áramütéses balesetet szenvedett. Ez azonban megelőzhető lett volna a szabadvezeték környezetében történő munkavégzés műszaki feltételekkel történő kizárásával.

Megfelelő védőfelszerelés használata esetén a munkás nem zuhant volna le, és így az ennek következtében elszenvedett sérülések is elkerülhetők lettek volna

- írják. Abban a magasságban, amiben az áldozat dolgozott, már csak leesés elleni védelem mellett szabad munkát végezni. A munkabiztonsági és munkavédelmi szabályok betartása és azok betartatásának ellenőrzése a munkáltató, és mint felelős műszaki vezető kötelezettsége volt, de a kőműves még a dokumentált munkavédelmi oktatáson sem vett részt.

A bíróság egy év fogházra ítélte az ügyvezetőt, két év próbaidőre felfüggesztve. Mivel az ítéletet mindenki tudomásul vette, így az jogerős.