A csapat hét nappal ezelőtt, július 8-án reggel hat órakor indult Hollóházáról. Mozgásukat online lehetett követni, aki akart, csatlakozhatott hozzájuk egy-egy szakaszra.
A Kék Túra az ország középső és északi tájain, hegységein végighaladó, folyamatos, jelzett turistaút, a nyugati határon, az Írott-kőnél kezdődik és Hollóházán ér véget, összesen több mint 31 ezer méter szintkülönbséget tartalmaz.
A csapat nem a jelvényszerző túra hivatalos, nyugatról keletre tartó irányába indult el, mert viszonylag frissen, útjuk elején akarták teljesíteni a nehezebb, több szintemelkedést tartalmazó szakaszokat, a Bükk, a Mátra és a Börzsöny legmagasabb csúcsait.
A "kék csapatot" útján végigkísérő segítők Facebook-oldalukon folyamatosan adtak hírt arról, hogy hol tartanak, hogy haladnak, hogy érzik magukat a futók.
Az utat úgy osztották fel egymás között, hogy egyszerre egy sportoló átlagosan 40 kilométert fusson, utána legyen ideje pihenni, aludni, enni-inni. Így nagyjából 400 kilométer jutott egy futóra a kihívás hét napja alatt összesen, vagyis egy hét alatt egy-egy csapattag mintegy 50 órát futott.
"Nem volt bennünk semmiféle bizonyítási vágy. Két célunk volt, az egyik, hogy népszerűsítsük a terepfutást, ami nem olimpiai sportág, a közvélemény nem sokszor hall róla" - hangsúlyozta Lőrincz Olivér edző, aki világhírű magyar ultramaratonisták, többek között a Spartathlon-győztes Nagy Katalin, az idei Ultrabalaton-győztes Maráz Zsuzsanna és a 100 kilométeres országos bajnok Rudolf Tamás edzőjeként dolgozik.
"A másik, amire fel akartuk hívni a figyelmet, maga az Országos Kék Túra, a természetjárás, mert úgy láttuk, ez egyre inkább háttérbe szorul Magyarországon, zömmel az idősebbek járják a hegyeket, fiatalokkal alig találkozni, pedig a magyar erdők, hegyek mindenki számára elérhetők és gyönyörűek" - tette hozzá.
A futókat négy kísérő és két kísérő autó, tájegységenként egy szálláshely segítette. Az autók a szállások és a váltópontok között szállították azokat, akik éppen nem futottak, valamint étellel-itallal frissítették a sportolókat tíz-húsz kilométerenként, ahol az egyébként jól futható túraútvonal megengedte - olvasható a csapat oldalán.
A legnagyobb kihívást az időjárás jelentette. "A hétfőtől szerdáig tartó hőség miatt azonban így is csak egyszer kellett egy kicsit módosítani a terveken, a Budai-hegység után Robi kérte, hogy öt kilométerrel korábban váltsuk le, a fennmaradó távolságot én kaptam, de már sötétben" - emlékezett vissza Lőrincz Olivér.
A hőség ellen a tapasztalt ultrafutók folyamatos hidratálással védekeztek, annyi vizet ittak, amennyit el tudtak viselni, ebben a kísérők voltak segítségükre, mert az útvonalon kevés a forrás, a kutak nagy részét pedig elzárták. A tempót is lassították, nehogy túlmelegedjenek. "Ezért fontos az állandó pulzusmérés futás közben, jól informál arról, hogy mikor kell visszavenni a tempóból" - magyarázta az edző. A szerda este lecsapó vihar, az eső és a villámlás semmilyen fennakadást nem okozott útjukon.
Az elején elhatározták, visznek magukkal valamit, amit mindig átadnak egymásnak a váltásokkor. Végül három tárgy lett, amit a rituális pacsi után egymás kezébe nyomtak: két hasznos és egy szimbolikus.
A két hasznos egyike egy kutyariasztó volt, a másik egy adrenalininjekció, szerencsére egyikre sem volt szükség. "Állatok sehol sem támadtak ránk, annál inkább a növények, tele vagyunk karcolással, szúrással" - mondta Lőrincz Olivér. A szimbolikus tárgy egy szilikonkarkötő volt, melyen a Magyar Természetjáró Szövetségtől kaptak, rajta az Országos Kék Túra felirat. Az "ékszert" most hozzák forgalomba, az elsők között viselhette a három ultramaratonista.
"Legszebb élményem az volt, amikor hajnalban az aggteleki karszton futottam át. Messzire ellátni a gyönyörű tájon, ember sehol, percenként futott el mellettem egy-egy óriási szarvas" - emlékezett vissza az edző.
Lőrincz Olivér, Medgyessy Gergely és Zenyik Róbert nem először fut csapatban, két évvel ezelőtt hárman teljesítették a francia La Traversée erőpróbát, azaz megtették együtt az Alpok két híres városa, Chamonix és Briancon közötti 203 kilométert.