A Hold porából építene távcsövet a NASA

InfoRádió / MTI
2008. augusztus 17. 20:15
A Hold porának felhasználásával egy hatalmas távcsövet lehetne építeni földünk kísérőjén - erre az ötletre jutott az amerikai űrügynökség, a NASA Goddard Űrrepülési Központjának egyik tudóscsoportja.

A Science et Vie című francia tudományos havilap augusztusi számában közölt beszámoló szerint egyértelmű, hogy a Hold, amely nagyon stabil égitest, ráadásul nincs a sugárzást elnyelő atmoszférája.

Ideális helyszín lenne tehát egy olyan hatalmas teleszkóp létrehozásához, amellyel például más csillagrendszerek Földhöz hasonló bolygóinak - azaz az élet nyomainak - kutatását végezhetnék - a jelenleginél sokkal jobb hatásfokkal.

A tudósok 50 méter átmérőjű távcsőről beszélnek: ám a szállítási költség - ha ehhez mindent a Földről kellene odavinni - óriási, sőt valószínűleg megfizethetetlen lenne.

A Goddard Űrrepülési Központ kutatóinak, Peter Chen vezetésével azonban az a zseniális ötletük támadt, hogy az összezúzott, szemcsékre őrölt holdkőzetet fel lehetne majd használni a teleszkóp építéséhez.

Ha ezt nagyon finom szénszálakkal vegyítik, s ragasztóanyagként az epoxigyantához hasonló vegyületet használnak, akkor egy betonszerű, rendkívül kemény anyagot kapnak, amit ha alumíniumbevonattal látnak el, már kész is a tökéletesen működő tükör, a távcső lelke. Ráadásul az így kapott holdbeli "betonból" akár különböző épületeket is fel lehet majd húzni.