Anyja méhében műtötték meg a 22 hetes magzatot

Infostart
2008. június 9. 20:30
Édesanyja méhében operálták meg egy kislány lábait ausztrál orvosok. Bár a gyerek így is elvesztette egyik végtagját, a másikat sikerült megmenteniük a szakembereknek, akik az országban, és talán a világon először végeztek műtétet egy 22 hetes magzaton.

Kiley Bowlen 18 hetes terhes volt, amikor egy ultrahangos vizsgálat nyomán megtudta, hogy születendő gyermekének lábait a magzatot körülvevő hártyából kialakult rostos húr, egy úgynevezett amnioszalag elszorítja, így azok nem fejlődnek megfelelően.

A kismamának arról kellett döntenie, megengedi-e az orvosoknak, hogy megoperálják a kicsit a méhén belül, vagy várjon a szülésig. Kiley tudta, ha az első megoldást választja, saját magát és a babát is veszélyezteti, ha azonban vár, a gyerek biztosan csonka végtagokkal születik.

A család végül a műtét mellett döntött, így a Monash Egészségügyi Központ orvosai - Ausztráliában és talán a világon is elsőként - elvégezték a beavatkozást az édesanyja méhében fejlődő 22 hetes, 15-20 centiméteres magzaton. Soha ilyen apróságot nem operáltak még.

Dupla nehézség

Leah esetében két amnioszalag is kialakult a méhen belül, ami elszorította a kicsi mindkét lábát, megnehezítve így a vérkeringést; a kislány ettől eltekintve teljesen egészségesen fejlődött. A sebészek, felnyitva az édesanya méhét, rájöttek, hogy már csak az egyik végtagon tudnak segíteni, így arról levágták a szalagot, a másikhoz azonban nem nyúltak.

"A jobb láb annyira rossz állapotban volt, hogy nem akartuk megbolygatni. Annyira halott volt, amennyire csak lehetett, egy vékony artérián lógott" - mondta az egyik sebész, Chris Kimber.

A kislány végül 30 hétre született meg idén januárban. Jobb lába rettenetes állapotban volt, egy specialista, Leo Donnan néhány izomcsoport, némi szövet és csont eltávolításával azonban helyre tudta állítani benne a vérkeringést, így részben ezt a végtagot is sikerült megmenteni.

Az orvosok szerint Leah-nak jó esélye van arra, hogy később két lábra álljon, ehhez azonban további műtétekre lesz majd szükség. A Bowlen család ma már biztos lehet abban, hogy jól döntött, amikor az operációt választotta, mert, bár a kislány születése után agyhártyagyulladást kapott, meggyógyult.