Csányi: vége a bankok aranykorának

Infostart
2006. november 13. 16:13
Véget ért a magyarországi bankrendszer "aranykora", a következő években a megszorítások miatt csökken a lakosság reáljövedelme, és ez negatívan hat a háztartások hitelfelvételi kedvére - mondta az OTP Bank elnök-vezérigazgatója hétfőn Visegrádon, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének (PSZÁF) I. Bankkonferenciáján.

Csányi Sándor szerint a bevezetett megszorító intézkedések, a költségvetési kiigazítás 2007-2008-ban visszavetheti a hitelkeresletet Magyarországon, és megtörheti a háztartások eladósodottságának erőteljesen növekvő trendjét.

Az OTP Bank azzal számol, hogy jövőre a 2006. évi szintnek az 50-60 százalékára esik vissza, és 3 százalék alatt lesz GDP-arányosan a nettó hitelfelvétel.

Csányi Sándor ezzel együtt optimista, úgy véli, hogy középtávon várhatóan 2008 után újra erőre kap a magyarországi bankrendszer, és ismét eléri azt a mértéket, hogy éves szinten 15 százalékos átlagos profitnövekedést tud majd produkálni.

Erdei Tamás, a Magyar Bankszövetség elnöke, az MKB Bank elnök-vezérigazgatója bejelentette: a bankszövetség és a PSZÁF olyan közös anyag kiadását tervezi, amely megfogalmazná az egyes hazai bankok számára az ügyféltájékoztatási követelmény minimumát.

Ez azért szükséges, mert a magyar lakosság pénzügyi ismeretei még mindig igen hiányosak, gyakran nem tudnak eligazodni az ügyfelek az egyes banki konstrukciók között.

A szövetség elnöke azt is felvetette, szükség lenne egy pozitív adóslistára is az országban.

"Hisz mindenki tudja, banki alkalmazottak és ügyfelek is, hogy gyakran az egyes hitelfelvételekhez beadott jövedelemigazolások nem az ügyfél valós jövedelmi helyzetét tükrözik" - elemezte.

Így könnyen előfordulhat, hogy hitelfelvétel esetén az adott háztartás túlvállalja magát, és hosszabb távon képtelen lesz fizetni a törlesztő részleteket.