Nyitókép: MTI/Szigetváry Zsolt

Kormányszóvivői tájékoztató: 4 napig extrém hőség lesz, 38-40 fokokkal

Infostart
2026. június 25. 15:06
Magyar Péter elmondta: hatályba lépett a hőség-kormányrendelet, a hőség miatt péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe. Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz. Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség. 111 esetben van vízkorlátozás, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken. Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje. Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá. Tájékoztatót tartottak a kormány döntéseiről.

Az egyik téma minden bizonnyal a legfőbb ügyész és az ukrán „aranykonvoj” ügye lesz. Magyar Péter miniszterelnök délután 3 óráig adott időt a legfőbb ügyésznek, hogy beszámoljon a nyomozásról. Ha nem sikerül beszámolni, akkor én majd délután három után megosztok egy pár, számunkra rendelkezésre álló, meglehetősen érdekes és fontos információt – jelezte Magyar Péter. A miniszterelnök hétfői sajtótájékoztatóján azt mondta: arra számítanak, hogy a legfőbb ügyésznek rövidesen le kell mondania és le is fog mondani.

A hőségriadó miatti védelmi tevékenység összehangolására kormányrendeletet fogadott el a kabinet, a védelmi tevékenység vezetését a miniszterelnök látja el – jelentette be Magyar Péter kormányfő csütörtökön, amikor az Uzsoki utcai kórházban tartott bejárást Hegedűs Zsolt egészségügyi miniszter társaságában. A rendelet már meg is jelent a Magyar Közlönyben, és csütörtökön 15 órakor lépett hatályba.

Magyar Péter kormányfő is megjelent a kormányszóvivői tájékoztatón, mint ahogy Kádár Pál dandártábornok, a Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója és Erdélyi Krisztián tűzoltó vezérőrnagy, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság műveleti főigazgatóhelyettese is. Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter is csatlakozni fog.

Oroszi Beatrix: extrém hőség lesz, hosszú napokon keresztül

Oroszi Beatrix országos tisztifőorvos kezdte meg a sajtótájékoztatót. Szombaton 0 órától az egész ország területére harmadfokú hőségriasztást rendel el.

Extrém hőség lesz, 4 napon keresztül 38-40 fokokkal, hangsúlyozta, hosszú ideje nem volt ilyen brutális meleg Magyarországon.

Majd részletezte, miért veszélyes ez az emberi szervezetre. A mentőszolgálathoz akár napi 450 plusz hívás is érkezhet, és megduplázódhat a balesetek miatti hívások száma, és nő a halálozás. Az idősek, gyerekek, betegek, és mindazok, akik sportolnak vagy a szabadban vannak – a hőség senki nem kímél, az egészséges felnőttek is vigyázzanak magukra – hangsúlyozta.

Mindenki vigyázzon a környezetére, családtagjaira, fogyasszunk sok vizet, ne hagyjunk a kocsiban se gyereket, se háziállatot! – figyelmeztetett.

Minden munkáltató dolga is figyelni a munkavállalóira. A hőség elleni küzdelem közös ügyünk – hangsúlyozta.

„Egy telefonhívás, egy pohár víz is életet menthet, hívjuk fel családtagjainkat, kopogjunk be a szomszédhoz” – kérte, hogy figyeljünk egymásra.

Kádár Pál dandártábornok, a Védelmi Igazgatási Hivatal főigazgatója folytatta.

A hivatalban működik egy eseménykezelő központ. Adatokat gyűjtenek, összehangolják a munkát minisztériumoktól, szakágazati szervektől, vízszolgáltatóktól. Ők segítik a kormányt a döntések meghozatalában, beavatkozásokat javasolva, összegyűjtve minden jelentést a szakmáktól. Ő is felhívta a figyelmet az együttműködésre, arra, hogy kövessük a hatóságok, önkormányzatok kéréseit.

A magyar energiahálózat bírja a terhelést, a valaha volt csúcsokhoz képest 95 százalékos a felhasználás.

346 helyszínen volt tegnap vízosztás, 2001 fő vett részt. Felhívta a figyelmet: nagyrendezvények lesznek a hétvégén, érdemes áttekinteni a terveket a hőség miatt.

A vasúton már szükség volt pályakorlátozásokra a hőség miatt.

Ott is van vízosztás, tegnap 15 ezer félliteres palackot osztottak ki.

Erdélyi Krisztián tűzoltó vezérőrnagy: felkészültünk, 2 perces risztással működünk

A katasztrófavédelem felkészült, több mint ezer önkéntes tűzoltó egyesület is segít – mondta. Az egész országban tűzoltási tilalom van – hangsúlyozta, de sajnos mégis emelkedik a szabadtéri tüzek száma, ami szinte mindig emberi tevékenységhez köthető.

Ezután Magyar Péter miniszterelnök következett. Most jelent meg a védekezésről a kormányrendelet, hatályba is lépett, én irányítom a munkát, és egy sor miniszter tagja a koordinációs testületnek. Ma reggel már egyeztettem minden érintett vezetővel, majd ellátogattunk az Uzsoki utcai kórházba, ahol megfelelő volt a klíma – mondta. Megtekintettük a megjavított hűtőberendezést.

Magyar Péter: péntek éjféltől rendkívüli tájékoztatási rend lép életbe

A kormány felületein folyamatos lesz a tájékoztatás. A hőkupola mindjárt ideér Magyarországra, ilyen meleg ilyen hosszan még sosem volt, figyeljünk egymásra és vegyük komolyan a hatóságok kéréseit – hangsúlyozta.

111 esetben van vízkorlátozásos, döntően önkormányzati tulajdonú helyeken.

Kiemelten figyeljük a sérülékeny csoportokat, folyamatosak a javítások a kórházakban, az utcai segítőszolgálatok is nagyon aktívan, országosan 2200 klimatizált helyiség áll a lakosok rendelkezésére, a helyszínek bővülő listája elérhető a kormány és a katasztrófavédelem oldalán.

Eddig 7-8 százalékkal nőtt a mentők riasztása, de ez tovább fog nőni.

Nem szeretnénk tömegrendezvényekbe beavatkozni, de figyelni fogjuk, mi történik, a szervezők gondolják meg ebben a 4 napban a gyermekrendezvények esetleges felfüggesztését – mondta.

Életbe lép a kamionstop ideiglenes felfüggesztése. Már vannak vasúti korlátozások, előfordulhatnak járatkorlátozások és járattörlések.

Az államigazgatásban ahol lehetséges, hétfőn és kedden home office lesz.

Azt kéri, hogy ahol lehet, hagyják nyitva a klimatizált helyiségeket.

Napközben kétóránként friss infókat tesznek közzé. A kormány Pilisszentkereszten tart háromnapos kihelyett ülést péntektől – fejezte be a tájékoztató ezen részét a kormányfő.

Újságírói kérdésre válaszolva elmondta: kormányzati oldalon egyelőre nincs hűtött sátorkapacitás, mint Nyugaton szokás. Ne legyen olyan hely, étterem, pláza, ahova nem engedik be ilyenkor a hajléktalan embertársainkat arcot mosni, hűsölni – mondta.

Hatalmas az aszálykár is a tavaszi fagykáron túl, Bóna Szabolcs agrárminiszter már terjesztett be javaslatokat a kárenyhítésre – mondta.

Akár a 2022-es évszázados aszályhoz hasonló károkat fog okozni a mezőgazdaságban idén is a hőség

– mondta. A mainál sokkal nagyobb fejlesztésre van szükség, ma csak 5 százalék öntözhető. A gazdák és az állam oldaláról is fejleszteni kell, nagyon nehéz az örökség, 16 év alatt semmi nem történt, a csatornarendszer, vízellátás rosszabb állapotban van, mint 16 éve, pedig rengeteg uniós pénz jött be. Ősz elejére közép- és hosszútávú vízstratégia készül – mondta.

A H5-ös, H6-os, H8-as, H9-es HÉV-eken is sebességkorlátozás van a hőség miatt, nem csak egyes vasútvonalakon.

Vitézy Dávid elmondta: 10-20 km/órás csökkenés van jellemzően, 60 helyett 50-re, a nagy fővonalaknál 120 helyett 100-ra. A sínek ilyenkor 50 fokra melegednek, késések lesznek.

Fokozzuk a vízosztást, és már nem Mészáros Lőrinc vizét osztjuk – mondta Magyar Péter.

Kérdésre válaszolva elmondta: korábban ennél enyhébb időben is tartott már nagyrendezvényt, és volt olyan, hogy 36-37 fokban is ötpercenként kellett megszakítania beszédét, mert valaki rosszul lett a tömegben – ezért minden rendezvényszervezőt fokozott óvatosságra és felkészülésre kért.

Még legalább 10-12 centivel csökkenni fog a Velencei-tó szintje, ahol a homokpadok holtvizeket csinálnak, ott be fogunk avatkozni és géppel átvágjuk

– mondta. Rendszerszinten idén már el vagyunk késve a Velencei-tó ügyében, vízpótlásra már nincs lehetőség idén, miközben az előző kormány nem tett semmit, de 50 milliárdért kajak-kenu-akadémiát építettek a kiszáradó tó partjára – mondta Magyar Péter.

Újra megismételte: két hete elrendelte a kormány, 3,6 milliárd forintért javítják, újítják a kórházak klímáit országszerte, rengeteg helyen. Erre például az Orbán-kormány idénre semmit nem adott, rengeteg 16 évnyi elmaradást kell pótolnunk – hangsúlyozta.

Alkotmánymódosítás: 13 ezer vélemény érkezett eddig

Továbbra is várjuk az emberek véleményét, szombatig, eddig 13 ezer levél érkezett, nulla forintért, nem úgy, mint a kamu konzultációkra, százmilliárdokért. Az üzenetek 95 százaléka támogatja az alaptörvény-módosítást, 40 százalék javaslatokat tesz. Az embereket a leginkább az országgyűlési képviselők mandátumkorlátozása érdekli, a többség szigorítaná és más közszereplőkre is kiterjesztenék – mondta Magyar Péter.

Várhatóan még a jövő héten benyújtjuk az alaptörvény-módosító javaslatot, miután összegeztük a véleményeket – mondta.

Vagyonvisszaszerzési hivatal: a döntő többség támogatja

Ebben a témában június 30-ig várjuk a véleményeket, a döntő többség ezt is támogatja – mondta. A többség minél szélesebb körű vizsgálatokat tartana indokoltnak, vannak, akik területi szerveket is szeretnének, mások a bírósági szervezetekre is kiterjesztenék.

„Ez egy gyors, lényegretörő módosítás, de korábban mindent elmondunk előre”

Vannak kritikák is, büszkék vagyunk rá, mert ez egy valódi társadalmi egyeztetés. Vannak, akik szerint sarkosak a módosítások – azok kritizálják most a teljesen transzparens javaslatainkat, akiket eddig ez nem érdekelt. Sokan mondják, hogy nem ezt ígértük – de, pontosan ezt ígértük, tessék megnézni 2024-től 2026-ig az anyagainkat, mindenről beszéltünk. 1990-ben sem, 2010-ben sem mondtak előre semmilyen konkrétumot az alkotmányozás előtt, a háttérben paktumokat kötöttek. Ezzel szemben mi mindent elmondtunk előre, pontosan ezt ígértük, és közben is egyeztetéseket végzünk. Az egyeztetéseink gyorsak, rövidek és pontosak, bárki mondhat véleményt – mondta Magyar Péter.

Egészen vicces, hogy a jobboldali rémhírterjesztők most azokra a szervezetekre hivatkoznak (TASZ, Velencei Bizottság), amelyekt korábban idegen ügynököknek tituláltak. Annyira „félek” a Velencei Bizottságtól, hogy a jövő hétre meghívtam az elnökét egyeztetni – mondta Magyar Péter. Majd visszaidézte, hogy a nagy kritikus Schiffer Andráséknak 2010-ben benne volt a programjukban a 8 éves cikluskorlát.

Nyitott, széles körű alkotmányozás lesz, a végén népszavazás hagyja jóvá

Az új alkotmány nem zárt ajtók mögött, paktumokkal, egy párt révén fog megszületni. Mi széles társadalmi egyeztetést fogunk folytatni, fel fogjuk kérni a magyar jogi, társadalmi élet, civilek, egyházak, közösségek vezetőit, hogy vegyenek részt az alkotmányozás előkészítésében. Az elkészült koncepcióról országos párbeszédet kezdünk, majd az Országgyűlés dönt, a végső szót a magyar emberek fogják kimondani egy népszavazáson – hangsúlyozta Magyar Péter.

A kormány kinevezési gyakorlatáról azt mondta: nem azt vizsgáljuk, doglozott-e valaki az előző időszak idején. Azt vizsgáljuk, részt vett-e korrupcióban, törvénytelenségekben.

Legfőbb Ügyészség: a magyar Cosa Nostra még jelen van az ügyészségben

Már vannak előzetes információk. Pénzmosás és az elfogás körülményeinektörvénytelenségei miatt is nyomozás zajlik, ezt tiszteletben tartom. Az Alkotmányvédelmi Hivatal, az Információs Hivatal, TEK, a Legfőbb Ügyészség és a rendőrség most egymásra mutogat és tolja a felelősséget az ügyben. Kérdés persze, ki miben felelős, de a legfőbb felelősök nem ők, hanem akiktől a parancsot kapták – mondta.

Úgy tudom, az egyik ügyészi szerv konkrét utasítást adott konkrét emberek kihallgatására – súlyos konfliktusok vannak az ügyészségen belül. A magyar Cosa Nostra még mindig befolyással rendelkezik egyes ügyészségi szervekre, arra szólítom fel a legfőbb ügyészt, hogy számolja ezt fel – mondta Magyar Péter.

Vitézy Dávid: az Európai Bizottság jóváhagyta a fejlesztési terveinket, már a végrehajtás jön

A közlekedési és beruházási miniszter elmondta: augusztus 31-ig végre kell hajtani a mérföldköveket, a 2022 óta ismert feltételeket. Az EU jóváhagyta a terveinket, az Országgyűlés elfogadta azt a korrupcióellenes csomagot, ami kulcsfontosságú volt – és nem győzöm elismételni századszor is: nem volt az EU-nak más feltétele az uniós pénzekhez, csak ez a beruházási terv és ez a korrupcióellenes csomag – hangsúlyozta.

A jövő héten a Magyar Fejlesztési Bankról leteszünk egy jogszabálycsomagot, hogy egy transzparens, átlátható szervezet legyen, ne a kormány „házipénztára” ttkos határozattal, kormányzati szereplőkkel a vezetésében – mondta.

A 2 milliárd euró hazahozására klimatizált HÉV-ekhez, motorvonatokhoz le kell tennünk egy törvényjavaslat-csomagot, egy közlekedésszervező országos intézményt hozunk létre. Emellett létrejön egy „állami lízingcég” a mozdonyok, szerelvények elosztására. Ezeket be fogjuk nyújtani a jövő hét során – mondta Vitézy Dávid. Az uniós szabályok szerint 2033 után nincs MÁV-monopólium, verseny lesz, ehhez kell ez a csomag, hogy színvonalasabb legyen a szolgáltatás.

Döntöttünk arról is, hogy ahol a pályaállapotok megengedik, újranyitjuk a vidéki személyforgalmat.

Augusztus 1-től elindul a Komló–Dombóvár vonal, szeptember 1-től pedig Miskolc–Tiszaújváros között is járni fognak személyvonatok.

Áttekintette a kormány a múzeumok helyzetét. Elvi döntés született, hogy a Közlekedési Múzeum marad a kőbányai Járműjavítóban, és újraindítjuk erre a beruházási programot.

A beruházóktól azt várjuk, hogy legyen verseny, ne úgy mint eddig, ahol a kiválasztott válallkozók alá lehetett csak betömörülni – tessék igazi versenybe kezdeni, ajnlatot tenni.

Felülvizsgáljuk a budai Vár fejlesztési programját. Látogathatóvá tettük ezeket a helyeket, nyitjuk meg folyamatosan az időpontokat. Több mint 200 milliárd forintot költött el az előző kormány ezekre a helyszínekre, minden társadalmi egyeztetés nélkül. Áttekintjük a még nem befejezett beruházásokat, amiken sok tízmilliárdos kötelezettségek vannak.

A Karmelitánál gondolkozunk a funkciókon, főleg kulturális hasznosítás a cél, egyeztetéseket kezdünk – mondta Vitézy Dávid.

A Honvéd Főparancsnokság épületének hasznosítása is kérdéses. Ez egy funkció nélküli 50 milliárdos beruházás, amit Mészáros Lőincék építhettek – bevonjuk a szakmát, hogy kitaláljuk a funkcióját, a hadtörténeti múzeumot nem költöztetjük át fölöslegesen, marad a helyén – mondta.

Nem kap új épületet az Alkotmánybíróság, nem megy át a Várba a József főherceg-épületbe, amit 60 milliárdért építettek volna meg – döntött a kormány, közben 10 milliárdos vita van a vállalkozóval a történeti előkép nélküli új bálterem megépítésére.

A budavári Palota körül is építészeti vita van, a többször elpusztított épület befejezése indokolt – de pont itt nem történt beavatkozás, ahol kellett volna, a könyvtár, a nemzeti galéria éppen lepusztulóban van. Itt is van 25 milliárdos fedezetlen szerződés, és funkció nélküli építkezés zajlik, itt is Mészáros Lőrincék a kivitelezők. Ezt is felül kell vizsgálni, és ennek is funkciót kell keresni. Az egész beruházás több százmilliárdos, de közben nincs róla egyeztetés, és nincs igazi funkciója – miközben olyan tervek készültek, amelyek alapvetően befolyásolják a budapesti látképet. Szóval meg kell nyitni ezt a vitát, sok épület funkcióját meg kell találni, fedezetet kell találni a fedezetlen beruházásokra és nyílt vitát kell folytatni a budai Vár jövőképéről – mondta Vitézy Dávid.

Jönnek az újságírói kérdések: az árréstop kivezetését majd érdemes lesz megfontolni

Varga Mihály felvetette az árrésstop kivezetését – a kormány nem foglalkozott ezzel a kérdéssel, de az infláció jól alakul, látva a benzinár csökkenését, a világpiaci ár csökkenését, látva a kockázati hozamok csökkenését, érdemes sok mindent felülvizsgálni – mondta Magyar Péter. Az árrés és ilyen intézkedések hosszú távon nem szolgálják a versenyt, hiszen máshol ugyanúgy beszedik a hasznot a kereskedők, de ezeket az intézkedéseket akkor lehet kivezetni, ha nem járnak azonnali áremelkedéssel – érdemes lesz majd megfontolni, mondta.

A jövedéki adó jelenleg a lehetséges minimumon van az uniós szabályok szerint, és nem tervezzük emelni – mondja Magyar Péter, hozzátéve: a fideszes propaganda ezerforintos benzinárral riogatott eddig, lassan már két litert lehet venni ezer forintért.

A miniszterek fizetése bruttó 3,5 millió, a miniszterelnöki 3,8 millió lesz összesen – nem úgy mint az előző kormánynál, ahol 6-7 milliós fizetések voltak – mondta Magyar Péter.

A kihelyezett informális kormányülés egyik fő témája a gazdaságfejlesztés és az új költségvetés lesz. Ha kitűzünk egy szerény, 2 százalékos növekedési célt, az is a négyszerese lesz az elmúlt négy év átlagának. De egyelőre nincsenek számok, a kormányülés után tudok többet mondani – fogalmazott.

Ami most zajlik, hogy kerületi polgármestereket visznek el, az még nem a Tisztítótűz művelet – ez csak annak a jele, hogy egyes hatóságok már dolgozhatnak. Az ügyészek, rendőrök többsége tisztességes, ezt hangsúlyoznám – mondta, hozzátéve: semmilyen pozíció nem jelent védettséget a majdani vizsgálatok alól, de ez ügyben nem ő az illetékes, hanem majd a független vagyonvisszaszerzési hivatal lesz az.

A kormányülésen nem esik szó Pócs János vagy Panyi Miklós hazugságairól, a testvérem feljelentést tett a hazudozásaik miatt, de ehhez a kormánynak nincs köze, a kormány ülésen kórházi klímák felújításairól és hasonlókról van szó – mondta egy kérdésre válaszolva Magyar Péter.

Egy másik érdésre válaszolva azt mondta:

„az aranykonvoj-ügyről a Legfőbb Ügyészséget kell kérdezni, de esetleg Orbán Viktort is meg lehet kérdezni arról, járt-e aznap a TEK műveleti központjában.”

A magyar emberek nem csak Sulyok Tamás eltávolítására adtak nekünk felhatalmazást. Igyekszem érteni a jogállami aggódásokat, de a hatalom a népé. mi mindent elmondtunk előre, mit szeretnénk, hogy el akarjuk távolítani az „Orbán-bábokat”, és a nép erre soha nem látott felhatalmazást adott – mondta.

Nem nagyon lesz parlamenti szünet a nyáron, maximum egy hét, és augusztus 20. után olyan országjárás lesz, hogy igyekszem minél több településre elmenni, és kihelyezett kormányüléseket is tartunk majd – mondta Magyar Péter, hozzátéve: az persze nem lehetsgse, hogy egymás utáni napok sorozatában napi 6-7 településre menjek ismét, de minél több helyre megpróbálunk eljutni – fogalmazott.

Az InfoRádió arról kérdezett, hogy a zöldség-gyümölcs áfája csökkenthető lesz-e 27 százalékról.

Egyik legfontosabb válallásunk volt a kulcsélelmiszerek áfájának csökkentése, ahogy megvizsgáltuk a költségvetés helyzetét, ez prioritás lesz, vizsgáljuk a kérdést

– mondta Magyar Péter.

Rövidesen bejelentést teszünk az iskolakezdési támogatásról, ami sokszázezer családnak segíthet majd – tette hozzá.

Ukrajna EU-csatlakozása ügyében:

a Tisza nem támogatja Ukrajna gyorsított csatlakozását

– hangsúlyozta újra Magyar Péter. Az első tárgyalási fejezet megnyitását azért engedtük, mert a kárpátaljai magyarság megkapja a jogait sok-sok év után. De újabb klaszterek megnyitása nem fair a Nyugat-Balkánnal szemben, amelyek régóta dolgoznak ezen, és nem nyithatnak új fejezeket, ezért blokkoltuk a további fejezetek megnyitását – mondta.

Nemcsok Dénes államtitkári kinevezése és az ellene indított petíció kapcsán elmondta: vizsgálat indul az ügyben, nem tudja, mi az igazság, de kér egy jelentést a helyzetről az érintett minisztertől.

A környezetvédelmi előírásokat megsértő gyárak, cégek ügyében még nem tart ott a kormány, hogy adókedvezményeket vagy mást vonjunk vissza, de elrendeltük az egész kérdéskör általános felülvizsgálatát, és a bírságok megszigorítását tervezzük – mondta Magyar Péter.

Például a KRESZ módosítása kapcsán meg fogjuk kérdezni valamilyen módon a szakaszos sebesség-mérésről, az e-rollerekről és másról is az emberek véleményét

– mondta Vitézy Dávid.