Nyitókép: MTI/Vajda János

Fontos új kérdést kell feltenni építkezésnél, lakásfelújításnál a kivitelezőknek

Infostart / InfoRádió - Sipos Ildikó
2025. január 13. 19:51
Kötelező az építőiparban a tervezők és a kivitelezők számára is a felelősségbiztosítás január 15-től. A kormányrendelet azt is tartalmazza, hogy egy-egy építőipari vállalkozásnak éves árbevétele alapján pontosan mekkora az éves biztosítási díja.

Új biztosításokat tesz kötelezővé januártól a kormány az építőiparban egy kormányrendelet kiegészítése alapján. A tervező a tervezési szerződésben vállalt valamennyi szolgáltatás keretében okozott kár megtérítésére köteles felelősségbiztosítási szerződést kötni. A biztosításnak ki kell terjednie a tervezővel, illetve a kivitelezővel munkaviszonyban álló személyekre, valamint az alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is. Az érintetteket legalább évente egyszer ellenőrzik, hogy rendelkezik-e felelősségbiztosítással.

"Gyakorlatban eddig is jellemző volt az, hogy a nagy értékű munkáknál a megrendelő ragaszkodott a felelősségbiztosításhoz az építőipari beruházásoknál. A bejelentésköteles létesítményeknél, például egy lakóingatlan építésénél ezt jogszabály is előírta" – mondta az InfoRádióban az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének elnöke. Koji László jelezte, ezt terjesztik ki január 15-től az ágazatban tevékenykedő valamennyi vállalkozásra.

Az elnök felhívta a figyelmet, ha valaki tervezői vagy kivitelezői tevékenységet akar folytatni, akkor függetlenül attól, hogy milyen értékben dolgozik, kötelező felelősségbiztosítást kell kötnie. Ha a vállalkozó a határon túl akar dolgozni, vagy külföldi cég dolgozik Magyarországon, akkor is a magyar kötelező felelősségbiztosítási jogszabályban foglaltaknak meg kell felelnie.

Koji László hozzátette: a kötelező felelősségbiztosítást előíró kormányrendelet azt is részletesen tartalmazza, hogy egy-egy építőipari vállalkozásnak éves árbevétele alapján mekkora az éves felelősségbiztosítási díja. Ez lehet pár tízezer, de akár félmillió forint is. Az ÉVOSZ elnöke azt is közölte, hogy

a körülbelül 140 ezres építőipari vállalkozói kör felének tavaly nem volt felelősségbiztosítása.

Hangsúlyozta, hogy elsősorban a mikro- és kisvállalkozói körben vagy az önfoglalkoztatók, például a festő-mázolók azok, akinek nem volt kötelező felelősségbiztosításuk. Koji László azt tanácsolta, hogy január 15-ét követően a magánszemélyek is a legkisebb, ingatlanokat érintő beruházásnál kérdezzenek rá arra, hogy a vállalkozónak van-e felelősségbiztosítása.

Az ÉVOSZ elnöke arra is felhívta a figyelmet, hogy a felelősségbiztosítás kiterjed a tervező és kivitelező vállalkozással munkaviszonyban álló személyek és az alvállalkozók tevékenységéből eredő károkra is.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Kötelező felelősségbiztosítás – Koji László
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást