Nyitókép: MTI/Balogh Zoltán

A mesterséges intelligencia hatásait boncolgatja a Fővárosi Nagycirkusz új bemutatója

Infostart / InfoRádió - Szabó S. Gergő
2025. január 11. 19:59
Cirkuszherceg – Egy bohóc kalandjai a jövővel címmel hamarosan új előadás látható a Fővárosi Nagycirkusz porondján – hangsúlyozta Fekete Péter főigazgató, aki az intézmény állatvédelmi szakmai fórumáról is beszélt.

Kristóf Krisztián rendezi a Fővárosi Nagycirkusz tavaszi produkcióját, amely egy különleges és nagyon aktuális témát jár körbe: a mesterséges intelligencia és a könyvek viszonyát. Világszámok lesznek a manézsban. Azt boncolgatja az előadás, hogy meg tudunk-e barátkozni úgy a mesterséges intelligenciával és a technikai vívmányaival, hogy közben nem felejtjük el a saját tudásunkat, hogy mellette az ember kétkezi tevékenysége a fókuszban tud maradni – mondta az InfoRádióban Fekete Péter, a cirkusz főigazgatója.

A bemutató február 8-án lesz, és utána március végéig műsoron lesz a produkció, olyan sztárokkal, mint például Richter Angelina, aki több mint húsz lóval fog egy postaprodukciót bemutatni, vagy Simek László, aki tavaly a balesete miatt nem lépett fel a Fővárosi Nagycirkuszban, de már felépült és februártól látható lesz az asztronauta száma.

Az év végi három hónapban telt házzal dübörgött a színház, több mint 150 ezer néző látta a Karácsonyi csodashow-t, mondta még Fekete Péter az ünnepi időszakról, hozzátéve, hogy decemberben napi 10-15 SMS-ben kellett nemet mondania jegyek iránt érdeklődőknek.

Állati kör címmel rendezett korábban egy állatvédelmi fórumot a Fővárosi Nagycirkusz, melynek főigazgatója kifejtette: a cirkuszművészet megy keresztül a legnagyobb változáson a művészeti ágak közül, és bár sokakban úgy él, hogy a cirkuszban bántják az állatokat, ez egyáltalán nem igaz.

"A cirkusz az a hely, ahol elemezni, tudományosan kutatni lehet az ember és az állat együttműködését, a felelős állattartást. Erre volt jó példa az Állati kör-vitasorozat, amelynek során állatvédőkkel, állatvédelemmel foglalkozó tudósokkal beszéltünk arról, hogy milyen felelőssége van az embernek az állattal szemben, és hogy a 21. században mit jelent együtt élni az állatokkal. Nagyon érdekes statisztikákat is hallottunk arról, hány családban van cica, kutya vagy egyéb kisállat. Szomorú statisztikát is hallottunk: több családban van állat, mint gyerek, sok helyen az állat pótolja a gyermeket" – sorolta Fekete Péter.

Kiemelte: az elemzések végkimenetele mindig az volt, hogy az állatokkal való együttélést jelentő felelősséget meg kell tanítani a gyerekeknek. A cirkusz pedig jó színtér lehet arra, hogy a felnövekvő nemzedék számára fókuszba tegyük ezt a felelősséget és megtanítsuk számukra, hogyan kell bánni az állatokkal.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Egy bohóc kalandjai és Állati fórum - Fekete Péter
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást