Nyitókép: juanma hache/Getty Images

Drogkutató: az orvosi célú kannabisz legalizálása tulajdonképpen a marihuána legalizálását jelentené

Infostart / InfoRádió - Tatár Tímea
2025. január 4. 08:00
Magyarországon a drogfogyasztás negatív tendenciát mutat, nőtt is a fogyasztás mértéke, illetve az elmúlt tíz évben 14 évre csökkent az első kipróbálás időpontja – mondta az InfoRádióban Téglásy Kristóf, a Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója.

A marihuána és az orvosi marihuána legalizálásáról rendezett konferenciát a közelmúltban a Drogkutató Intézet, amelyen kiderült, hogy sem a szakma, sem a társadalom többsége nem támogatja ezeknek a szereknek a szabad felhasználását.

Téglásy Kristóf, az intézet stratégiai igazgatója az InfoRádióban kifejtette, hogy az orvosi marihuána semmiben sem különbözik az úgynevezett rekreációs célú marihuánától, csak a felhasználás módja tér el, mert az előbbit orvos írja föl, és kifejezetten erre a célra létrehozott úgynevezett kannabiszgyógyszertárakban lehet kapni. "Az orvosi célú kannabisz legalizálása tulajdonképpen a marihuána legalizálást jelenti" – tette hozzá a szakember.

Magyarországon megosztott a szakma az orvosi felhasználásra szánt marihuána engedélyezése ügyében. Téglásy Kristóf úgy látja, hogy miközben a kannabisz bizonyos hatóanyagainak gyógyászati felhasználása ma is engedélyezett Magyarországon gyógyszer formájában és kórházi körülmények között, a marihuána legalizálását a szakemberek nagy többsége elutasítja, míg egy szűk, de annál hangosabb csoport pedig erőteljesen támogatja. "Én azt gondolom, hogy nemcsak a szakemberek, hanem a társadalom nagyon nagy többsége is elutasítja a marihuána bármilyen szintű legalizálását" – jelentette ki a drogkutató.

A legalizálás külföldi tapasztalatairól elmondta, hogy például Kanadában a fiatalok között nem nőtt a marihuánafelhasználás, hanem stagnált, viszont a középkorúak és az idősek között radikálisan megnőtt. Amikor engedélyezték a marihuánatartalmú élelmiszer-készítmények forgalmazását, egy év alatt háromszorosára nőtt a sürgősségi kezelésre szorulók aránya, nagy többségben idős emberek kerültek kórházba, és ez iszonyatosan megterhelte az egészségügyi rendszert.

Németországban, ahol a közelmúltban teljes mértékben legalizálták a marihuánát, pár hónapon belül nagyon megnőtt a közlekedési balesetek száma, mert a törvényben nem tiltották meg a járművezetők marihuánahasználatát. Thaiföldön pedig, ahol csak az orvosi célú felhasználást hagyták jóvá. 1,1 millió termesztési engedélyt adtak ki, és hatezer kannabiszgyógyszertár nyílt heteken belül. "Ezek a szűkítések nagyon könnyen kijátszhatók" – tette hozzá Téglásy Kristóf.

A Drogkutató Intézet stratégiai igazgatója a magyarországi droghelyzetről elmondta, hogy most a nagyvárosokban, az egyetemi városokban a fiatalok között a marihuána a legkedveltebb kábítószer. Az üzleti és a celebvilág környezetében a kokain a sláger, míg a hátrányos helyzetű térségekben, illetve a leszakadó társadalmi csoportokban a dizájnerdrogok népszerűek, ilyen a biofű vagy kristály néven ismert kábítószer.

"A biofűvel két probléma van, hogy nem bio meg nem fű. Azért hívják fűnek, mert valószínűleg így sokkal könnyebben piacra dobható. Arról meg, hogy miért nevezik biónak, fogalmam sincs, mert semmi köze a bióhoz. Ez egy szintetikus laborban előállított anyag. 500 forint körül van egy adag, borzasztóan gyorsan és nagymértékben rombolja főleg az agyat és a mentális képességeket, de a szervezet egyéb részeit is" – mondta a szakember.

Arról is beszélt, hogy a droghasználatban a tendencia folyamatosan romlik, az elmúlt nagyjából tíz év alatt az első kipróbálás átlagos időpontja 14 éves korra csúszott le Magyarországon. "Ezért mindenképpen a prevencióra kell helyezni a fő hangsúlyt, és nem bebetonozni a kábítószer-használatot, hanem megelőzni" – mondta Téglásy Kristóf.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Drogkutató: az orvosi célú kannabisz legalizálása tulajdonképpen a marihuána legalizálását jelentené
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást