Nyitókép: Pixabay

Rég várt változás a közbeszerzéseknél

Infostart / MTI
2024. december 19. 17:52
Mind a teljes magyarországi közbeszerzési piacon, mind az orvosi képalkotó diagnosztikai berendezések piacán 2021 és 2023 között - közölte a Gazdasági Versenyhivatal.

Csökkent az egyajánlatos közbeszerzések aránya mind a teljes magyarországi közbeszerzési piacon, mind az orvosi képalkotó diagnosztikai berendezések piacán 2021 és 2023 között - közölte a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) csütörtökön, most lezárt gyorsított ágazati vizsgálata alapján.

A GVH mandátumából fakadóan kiemelten foglalkozik a közbeszerzési eljárások kérdéskörével. A nemzeti versenyhatóság egyik legfontosabb feladata, hogy a közbeszerzési kartellek feltárásával, felszámolásával és megakadályozásával elősegítse a közpénzek tiszta felhasználását - közölték.

A kartellek mellett szintén jelentős problémát jelenthetnek az egyajánlatos közbeszerzések. A többszereplős, intenzív verseny minden esetben, így a közbeszerzések során is az árak csökkenéséhez vezet. Versenytársak hiányában azonban az ajánlattevő szabadon határozhatja meg a beszerzési árakat, ami hosszú távon rontja a költségvetési források felhasználásának hatékonyságát, így pedig sérti a közérdeket is - hangsúlyozta a versenyhivatal.

A közleményben felidézték: a kormány 2023 elején fogadta el a közbeszerzésekben a verseny szintjének növelését célzó intézkedésekről szóló cselekvési tervet. A cselekvési tervvel a kormány egyik fő célja, hogy az egyajánlatos közbeszerzések arányát jelentősen csökkentse Magyarországon, ezzel pedig eleget tegyen az Európai Bizottságnak tett vállalásainak is. A kormány a cselekvési terv felülvizsgálatáról szóló kormányhatározatban felkérte a GVH elnökét, hogy gondoskodjon három ágazati vizsgálat lefolytatásáról az egyajánlatos közbeszerzések okainak feltárására.

A GVH három közbeszerzési piacot azonosított, amelyeken indokoltnak tartotta vizsgálatok megindítását.

Ezek közül elsőként idén szeptemberben az orvosi diagnosztikai berendezések piacán indította meg gyorsított ágazati vizsgálatát a nemzeti versenyhatóság, kiemelten a képalkotó, azaz az MR, a CT, az UH és a radiológiai berendezések beszerzésére fókuszálva.

A vizsgálat során a versenyhatóság előzetes értesítés nélküli helyszíni kutatásokat folytatott le a képalkotó diagnosztikai eszközök hazai piacának egyes nagyobb szereplőinél, illetve legnagyobb hazai érdekvédelmi szervezeténél. A GVH írásbeli adatszolgáltatásra kötelezett nagyszámú hazai, képalkotó diagnosztikai eszközök gyártásával vagy forgalmazásával foglalkozó vállalkozást, illetve számos hazai köz- és magánegészségügyi szereplőt. Továbbá megkereste a Közbeszerzési Hatóságot, illetve a Nemzeti Fejlesztési Központot, és feltérképezte a vonatkozó nemzetközi gyakorlatokat - ismertették.

A versenyhivatal összességében arra a következtetésre jutott, hogy a képalkotó diagnosztikai eszközök piacára is hatással voltak az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorítását célzó intézkedések: csökkent az egyajánlatos közbeszerzések száma, ezzel egyidejűleg a piacon előírt ajánlatkérői gyakorlattá vált (választható alternatívákként) az egyajánlatos közbeszerzések eredménytelenné nyilvánításának előzetes kikötése, illetve az előzetes piaci konzultáció lefolytatása.

A GVH megállapította, hogy a Közbeszerzési Hatóság - összhangban a 2024-2025 közötti időszakra szóló középtávú Nemzeti Korrupcióellenes Stratégia intézkedési tervében foglaltakkal - fokozta az ellenőrzési tevékenységét, ami szintén kedvezően hatott az egyajánlatos közbeszerzések visszaszorítására.

A GVH szakértői javaslatokat is megfogalmaztak az egyajánlatos közbeszerzések számának további csökkentése érdekében.

A gyorsított ágazati vizsgálat eredményei alapján készült jelentéstervezetet a GVH nyilvános társadalmi konzultációra bocsátotta a honlapján. A piaci szereplők egy hónapig, 2025. január 19-ig tehetnek írásban észrevételeket. A határidőt követően a nemzeti versenyhatóság a gyorsított ágazati vizsgálat eredményéről készített jelentést, a beérkezett észrevételek összefoglalását, valamint - ha kérik - az észrevételeket teljes terjedelemében is közzéteszi a honlapján.