Nyitókép: Glasshouse Images/Getty Images

Álmos Péter: az orvosok többsége visszautasítja a hálapénzt, de a béreket szinten kellene tartani

Infostart / InfoRádió - Herczeg Zsolt
2024. december 9. 18:13
Hálapénz elfogadása miatt gyanúsítottként hallgatott ki a rendőrség két győri orvost és két asszisztenst. A Nemzeti Védelmi Szolgálat jelentette fel őket. A Magyar Orvosi Kamara elnöke szerint egyre ritkábbak az ilyen esetek.

Mint arról az Infostart is beszámolt, gyanúsítottként hallgatott ki a rendőrség egy főorvost, egy beosztott orvost, valamint két asszisztenst, akik a győri kórházban nyújtott ellátásért rendszeresen pénzt fogadtak el. A nyomozók az egészségügyi dolgozókat a bűncselekmény elkövetésekor tetten érték, pénteken munkahelyükön fogták el, majd a rendelőkben történő kutatást követően előállították a rendőrségre. Az eljárás üzletszerűen elkövetett vesztegetés elfogadása bűntett megalapozott gyanúja miatt indult meg.

Egyre ritkábban fordul elő, hogy egy egészségügyi dolgozó hálapénzt fogad el – mondta el a Magyar Orvosi Kamara elnöke az üggyel kapcsolatban az InfoRádióban.

"Korábban, amikor még nem volt illegális, akkor az orvosok 60 százaléka nem fogadta el ezt a pénzt, 40 százalékuk igen, de csak az orvosok mintegy 10 százalékának jelentett ez olyan szintű hozzájárulást a jövedelméhez, amit a néhány évvel ezelőtti béremelés csak részben tudott kompenzálni" – mondta Álmos Péter. Megjegyezte: a béremelésnek már jó pár éve, és 30 százalék feletti inflációs környezetben sokat vesztett az orvosi és szakorvosi bérek értéke is, ezeket szinten kellene tartani.

A hálapénz elfogadásának gyanúja csak az ellenőrzések 1-3 százalékában igazolódik be, az elkövetők pedig jellemzően idősebb orvosok – tette hozzá Álmos Péter. Azokon a területeken, főleg a műtétes szakmákban, ahol ez korábban is rendszerszintű probléma volt, inkább a magánellátásba csatornázódtak át ezek az extra jövedelmek, ahol legálissá vagy néhol "szürke jellegűvé" váltak. Fontos lenne feltárni, mutatott rá, hogy azokban a ritka esetekben, amikor még előfordul a hálapénz, pontosan mi is történik.

A kamara elnöke felhívta a figyelmet arra, hogy

a hálapénzt nemcsak elfogadni illegális, hanem adni is.

Tapasztalataik szerint a betegek részéről a felajánlás inkább előfordul, mint hogy az orvos arra tesz célzást, hogy hálapénzt kérne.

"A kollégáink döntően visszautasítják a hálapénzt és az ezzel kapcsolatos próbálkozásokat" – szögezte le Álmos Péter.

Az InfoRádió megkereste a Belügyminisztériumot, amely a Nemzeti Védelmi Szolgálathoz irányította a szerkesztőséget. Amint megérkezik a válasz, beszámolunk róla.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Győri hálapénzes ügy - Álmos Péter, a Magyar Orvosi Kamara elnöke
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást