Nyitókép: Budapest Airport Zrt.

Újfajta bűncselekménytípus jelent meg Ferihegyen, léptek a rendőrök

Infostart
2024. november 24. 06:35
A nemzetközi légikikötőt évi 15-16 millió utas látogatja és nagyjából 200 ezer tonna árut rakodnak a területén – ezért is elkél az "értő rendcsináló jelenlét". A nemrég bevezetett testkamerás rendszerről, egy felfutóban lévő bűncselekménytípusról és ellopott aranyrudak rejtélyes esetéről is beszámolt Bráda Balázs rendőr alezredes, a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság bűnügyi igazgatóhelyettese

Éves szinten 500-600 bűncselekménnyel kapcsolatban intézkednek a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság tagjai, főként vagyon elleni bűncselekmények, lopások miatt kell fellépniük. Ezek két csoportra oszthatók: a csomagdézsmálásokról egy időben sokat lehetett hallani, de megjelentek a reptér területén, a tranzitban műödő vámmentes üzletekből történő lopások, ez a bűncselekménytípus ráadásul felfutó tendenciát mutat – mondta el a Budapesti Rendőr-főkapitányság videójában Bráda Balázs rendőr alezredes, a Repülőtéri Rendőri Igazgatóság bűnügyi igazgatóhelyettese. Hozzátette:

vannak már utazó bűnözők is: megveszik a legolcsóbb repülőjegyeket és egy nap akár két-három reptéren is megfordulnak, hogy ott a vámmentes üzleteket "lerabolják".

Több nemzetközi reptérrel is kapcsolatban állnak ilyen jellegű bűncselekmények miatt is.

Ezek felderítése viszont sikertörténet, hiszen a reptéren rengeteg (1000-1500) kamera működik, közel száz százalékos a felderítési arány, az elkövetőt valamilyen adat alapján biztosan be tudják azonosítani. A fő célpont ezeknél a lopásoknál a parfümök, napszemüvegek, egy-másfél millió forintos károkról is jöttek bejelentések, ami három parfüm és egy napszemüveg lehet ezekben a boltokban.

A csomagdézsmálások ellen rengeteg intézkedést tett a repülőtér, egy közel két éves projekt eredményeként érték el, hogy a földi kiszolgálók kötelezik a munkavállalóikat testkamerák használatára. Ez ugyanakkor kuriózum, más repülőtereken ugyanis még nem működik ilyen módszer.

"A reptér 90-95 százalékát lefedték a kamerák, kivéve a repülők csomagterét, ahol biztonsági szempontból nem működtek a kamerák. A csomagrakodók ezt használták ki a bűncselekmények elkövetésére. Az erre specializálódott rakodóbrigádok pillanatok alatt egy olló, ceruza segítségével kinyitották a bőrönd cipzárját, gyorsan átvizsgálták a bőröndöt, rossz nyelvek szerint fél-egy perc alatt végeztek eggyel" – sorolta Bráda Balázs, megjegyezve, hogy a városi legenda, hogy a szarkáknak információjuk lett volna a bőröndök tartalmáról, arról, melyiket érdemes kinyitni.

A testkamerás módszer az RRI ötlete volt, de közös projektben tudták megvalósítani a Budapest Airporttal, amelynek alapvető érdeke, hogy biztonságos legyen a repülőtér. Közreműködött még a Légügyi Hivatal is, és végül a magyar légügyi törvény módosítása tette lehetővé a testkamerák üzemeltetését. A rendszer február 1-je óta működik, néhány hónap felkészülési időszakkal, és élesben a nyár eleje óta működik, de már most látszik, hogy sikersztori.

Mindössze nyolc feljelentés érkezett idén a poggyászdézsmálással kapcsolatban. Mint a rendőr alezredes elmondta,

  • öt esetben a testkamerák, illetve a reptéren működő CCTV-kamerák alapján ki tudták zárni a magyarországi elkövetést, mert a felvételeken folyamatosan követni tudták a csomagot,
  • a másik három feljelentés esetében a testkamerák segítségével megtalálták az elkövetőket, akiket gyanúsítottként hallgattak ki.

A lopásokon kívül további jellemző bűncselekményi kategóriák az illegális migrációval kapcsolatosak, ilyen az embercsempészés és a közokirathamisítás. Gyakori a természetkárosítás, illetve garázda jellegű cselekmények.

"Embercsempészek sokszor segítik az illegális migránsokat abban, hogy beszerzik számukra a hamis iratokat, kihozzák őket a repülőtérre. Magyarország jellemzően tranzitország, itt szállnának át hamis iratokkal a nyugati országokba tartók. De nagyon jók az útlevélkezelők a repülőtéren, szerintem a profi, erre specializálódott szervezetek már elkerülik Budapestet. A visszajelzések alapján nem is találkozunk olyannal, hogy itt átment volna hamis okmánnyal valaki az útlevél-ellenőrzésen" – mondta Bráda Balázs.

A garázdasággal kapcsolatban pedig elmondta, hogy a buliturista fiatalok már sokszor ittasan szállnak fel a Magyarországra érkező gépekre, ott is elő szoktak fordulni problémák, ahogy a repülőtéren is.

A kábítószerekkel kapcsolatos bűncselekményeknél két csoportot említett:

  • fesztiválok után a ruhájukban, csomagjukban marad a szórakozóknál kábítószer;
  • még mindig előfordul a drogcsempészet, amikor az államhatáron a csomagjukban, vagy lenyelve a testükben próbálnak drogot csempészni

Volt már arra is példa, hogy illetéktelenek megpróbáltak olyan biztonsági területre bejutni, ahol nincs keresnivalójuk. Előfordult, hogy a kerítést próbálták megrongálni vagy átmászni felette, őket a fegyveres biztonsági őrség észlelte.

Sikersztoriként említett még Bráda Balázs egy olyan ügyet, amely egy kínai állampolgár bejelentésével kezdődött: azt állította, hogy

nagy mennyiségű készpénz és aranyrudak tűntek el a poggyászából.

Ezt kétkedve fogadák, de aztán a bőrönd röntgenfelvételein láthatóak voltak az értékek.

"A széles körű adatgyűjtés és utána a nyomozás eredményeképpen sikerült megtalálnunk az elkövetőknél az ellopott értékeket, vagyis az aranyrudakat. Az eset még a testkamera alkalmazásának kezdete előtt történt, az értékek a repülő csomagteréből tűntek el. A tulajdonos Budapesten szállt fel a repülőre és a leszállás után, a távolból tette a bejelentést a lopásról" – idézte fel a rendkívüli esetet a rendőr alezredes.

A videóban még számos érdekes téma szóba kerül, a felvétel itt látható: