Magyarországon az év első kilenc hónapjában több mint 4600 lakástűz történt, amelyekben 58 ember vesztette életét. Ez hét áldozattal több, mint a 2023-as év hasonló időszakában. Az érintett lakások közül csak 15-ben volt füstérzékelő, pedig az 5-10 ezer forintért megvásárolható eszköz már a tűz korai szakaszában figyelmeztet, így időben esélyt ad a menekülésre és a tűzoltók riasztására. Közelednek az ünnepek, és a karácsony kimondottan kockázatos időszak a lakástüzek miatt.
A Magyar Tűzoltó Szövetség (MTSZ) elnöke az InfoRádióban elmondta: a tapasztalatok alapján sok háztartásban nem megfelelően használják a füstérzékelőt, illetve nagyon sokan nincsenek is tisztában a fontosságával. Ennek ellensúlyozására a tűzoltó szövetség két éve indította el kampányát, melynek célja a füstérzékelő előnyeinek, megfelelő működtetésének a bemutatása.
Dobson Tibor hozzátette: szeretnék ha legalább olyan szinten képbe kerülnének a magyar emberek a füstérzékelő hasznával, mint például a szén-monoxid-érzékelő esetében. Kiemelte, hogy
több európai országban kötelezően előírják a füstérzékelő beszerelését az új építésű lakásokban.
Mint fogalmazott, az élet számos területén megfigyelhető, hogy az emberek azt gondolják, velük nem történhet baj, nem kerülhetnek veszélybe, de figyelmeztetett, hogy ez nem felelős hozzáállás.
Az MTSZ elnöke közölte: a füstérzékelő jelzésére időben ki lehet menekülni a házból, meg lehet menteni az értékeket, illetve azért is nagyon hasznos ha van ilyen eszközünk, mert felgyorsíthatja az életmentést, csökkentheti a károkat. Hangsúlyozta: ha működésbe lép a füstérzékelő, azonnal értesíteni kell a tűzoltókat.
Dobson Tibor tájékoztatása szerint a lakástüzeknél visszatérő probléma az elektromos áram miatti tüzeset. Többek közt tüzet okozhat a túlterhelés miatti felmelegedés, az elektromos zárlat, a nem megfelelően karbantartott készülék vagy a nem jó minőségű, kétes helyről származó égősor, hosszabbító. Ugyancsak lakástüzet eredményezhet a tüzelő- és fűtőberendezések meghibásodása, a nyílt lánggal működő eszközök használata vagy akár a dohányzás is.
Figyelmeztetett, hogy a gyermekek épségért a felnőttek a felelősek, ezért azt javasolja, hogy zárjunk el a gyermekek elől minden tűzgyújtásra alkalmas eszközt. Mivel közelednek az ünnepek, és sokan fognak gyertyákat gyújtani, különösen érdemes figyelni a veszélyes helyzetekre.
Dobson Tibor elmondta: a barkácsboltokban és a szakáruházakban lehet megbízható füstérzékelőt vásárolni, nagyjából 10 ezer forintért lehet beszerezni. Felhívta a figyelmet arra is, hogy már léteznek olyan eszközök is, amelyek füstérzékelők és szén-monoxid-érzékelők is egyben, ezek azonban már jóval drágábbak.
„Egy-egy ilyen eszköz több éven keresztül biztonsággal óvja, védi a lakást, illetve a lakókat”
– jegyezte meg az MTSZ elnöke.
A füstérzékelő a felszerelést követően az idősek számára is könnyen kezelhető, a piktogramok segítenek, igazából csak arra kell figyelni, hogy jó-e benne az elem. Dobson Tibor hozzátette: az eszköz erős, sivító hanggal jelzi, ha füst keletkezik a lakásban, ebben az esetben pedig azonnal segítséget kell hívni.