A magyar háztartásokban az elkerülhető élelmiszer-hulladék csaknem felét – 46 százalék, ami 11,79 kg/fő/év – a készételek teszik ki. Még több étel kerül a kukába a hétköznapi rendtől eltérő időszakokban, például amikor a szokottnál többször étkezünk otthon, vendégeket fogadunk vagy éppen korlátlan svédasztalos étkezést nyújtó szállodában pihenünk. Az idei, mindenszentek napját is érintő őszi szünetben valószínűleg mindhárom eset bőven előfordul majd. Némi odafigyeléssel és a Maradék nélkül elnevezésű program tanácsaival azonban megelőzhető, hogy növekedjen az élelmiszerpazarlók tábora – áll a Nébih közleményében.
A Nébih elnöke az InfoRádióban elmondta: a 2016-ban elindított program célja a háztartásokban keletkező élelmiszerhulladék csökkentése. Ennek megfelelően a hivatal 2023 végén már hatodik alkalommal készített felmérést az élelmiszer-pazarlással kapcsolatban. Idén ismét lehet jelentkezni ezen az oldalon.
Nemes Imre hozzátette: az elmúlt évek tapasztalatai alapján kijelenthető, hogy folyamatosan csökken a kidobott élelmiszer mennyisége Magyarországon.
A Nébih első, 2016-ban végzett felmérésekor átlagosan csaknem 70 kilogramm volt ez a mennyiség fejenként, míg tavaly már csak 62 kilogrammot mutatott ki a kutatás.
Nemes Imre tájékoztatása szerint a már említett készételek mellett a magyarok átlagosan fejenként körülbelül öt kilogramm zöldséget, illetve 2,5 kilogrammnyi megszáradt pékárut vagy kenyért dobnak ki egy évben.
Az egész heti családi menü összeállításakor érdemes figyelembe venni, hogy egy-egy családtag mikor tartózkodik otthon. A Nébih ajánlása szerint az adagok megtervezése mellett a hűtő- és a kamramustrát is jó szem előtt tartani, továbbá érdemes előnyben részesíteni a közeli lejáratú termékeket. Ezzel nemcsak a pazarlást csökkenthetjük, hanem pénzt is spórolhatunk. A Nébih elnöke elmondta:
egy négyfős magyar család évente átlagosan mintegy 160 ezer forintot dob ki feleslegesen a kukába élelmiszer formájában.
Mint fogalmazott, az élelmiszer-hulladékok között van olyan dolog, ami mindenképpen a kukába kerül, ez természetesen nem pazarlás. Példaként megemlítette a kávézaccot és a teafiltert. Ugyanakkor sajnos sokszor sok családban előfordul, hogy a megfőzött étel megromlik a hűtőben vagy egyszerűen kidobják, mert már nincs kedvük megenni. Nemes Imre szerint tudatosabban kellene gondolkodni és tervezni, hiszen így jelentős megtakarítást lehet elérni.