Nyitókép: Budapest Airport

A kormány úgy véli, nincs szükség azonnali zajcsökkentő intézkedésekre a Liszt Ferenc Repülőtérnél

Infostart
2024. október 8. 14:58
Fónagy János szerint már a fel- és leszállási eljárásokkor figyelembe vették, hogy a lakott területeket a lehető legkevesebb zaj- és károsanyag-szennyezés érje.

Jámbor András országgyűlési képviselő még szeptemberben írásban érdeklődött arról, hogy a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér utasforgalmának tervezett bővítése milyen mértékű további zajterheléssel jár, és hogyan tervezik azt kezelni - írja a hvg.hu. A kérdést Nagy Márton nemzetgazdasági miniszterhez intézte, de végül Fónagy János miniszterhelyettes válaszolt. Azt írta:

amikor kialakították a fel- és leszállási eljárásokat, figyelembe vették, hogy a lakott területek lehetőség szerinti elkerülésével és a folyamatos emelkedés biztosításával csökkentsék a lakossági érintettséget és a károsanyag-kibocsátást.

Azt is hozzátette: a zajmonitorrendszer által mért légi közlekedési zajterhelést a légügyi hatóság folyamatosan ellenőrzi.

"Tekintettel arra, hogy az említett kerületekben nincs zajhatárérték-túllépés, illetve a Budapest feletti repülési eljárások kialakításánál a forgalom biztonságos lebonyolítása mellett a lakossági érintettség minimalizálását vették figyelembe, jelenleg nem indokolt azonnali zajcsökkentő intézkedés végrehajtása. A kormány a repülőtér új üzemeltetőjével együttműködve arra törekszik, hogy a helyi lakosságot minél kisebb zajterhelés érje" - zárta válaszát a miniszterhelyettes.

A lap hozzáteszi, a 444.hu júliusban azt írta, Zuglóban nagyon magas a zajszennyezettség, a reptér magyarázata szerint viszont a széljárás, az orosz-ukrán háború, a foci-Eb és a nyári menetrend okozta a szokásosnál durvább hangzavart.