Az árvíz már visszavonulóban van, de a kárelhárítás most kezdődik. Az áradás a szemnek sokszor láthatatlan kórokozókat és szennyezéseket sodort magával a szárazföldről és a csatornarendszerekből. A baktériumok súlyos megbetegedéseket okozhatnak, és az árvízzel akár a fúrt kutak vizébe is belekerülhettek – írja a Pénzcentrum.
A kútvizek vizsgálata és szükség szerint a fertőtlenítés elengedhetetlen ilyen esetekben – mondta a portálnak a SYNLAB környezetanalitikai üzletágvezetője, Farkas Bence. Árvízkor a medréből kilépő folyó hemzseg a kórokozóktól, melyek a szemnek láthatatlanok, de komoly fertőzéseket okozhatnak mindenki számára. Magyarországon a magánkutak nagy része sekély mélységű talajvíz kút, így fokozottan ki vannak téve a felszíni szennyezéseknek. A mikrobiológiai szennyezések, fekális eredetű baktériumok, valamint különböző vírusok is előfordulhatnak a kútvizekben. Ha nem történik fertőtlenítés, akkor a kórokozók a vízben elszaporodva súlyos fertőzéseket, akár járványokat is okozhatnak.
Árvízkor a vízzel elárasztott árterek és a közvetlen közelükben lévő területek vannak a legnagyobb veszélyben, de a felszín alatti rétegekben létrejövő vízáramlás miatt a távolabbi kutaknál is okozhat problémákat a szennyezett talajvíz. A fúrt és ásott kutak mindegyikének vizét ajánlatos bevizsgáltatni kémiai és bakteriológiai szempontból az ár elvonulása után. Olyankor a legfontosabb a vizsgálat, amikor a kút vize be van kötve a házba is, még akkor is, ha házi víztisztító rendszerhez csatlakozik. A megnövekedett terhelés ugyanis kimerítheti a víztisztító rendszert, amely így már nem képes ivóvíz minőségű víz szolgáltatására.
Laboratóriumi vizsgálat nélkül csupán a víz színe, szaga, valamint a zavarossága érzékelhetők, a legtöbb problémára viszont csak szakszerű vizsgálatokkal deríthető fény.