Interjút adott a miniszterelnök a Magyar Kereskedelmi és Iparamara lapjának, az Üzleti7-nek, amelyben kifejtette: a gazdaság fejlődését leginkább a munkahelyek, illetve az exportképes vállalatok számának alakulása mutatja. Mint fogalmazott, míg 2010-ben a "hogyan oldjuk meg okosabban, munka nélkül" szemlélet uralkodott és a munkaképes lakosság mindössze 53-54 százaléka dolgozott, mostanra már 75-76 százalék dolgozik, de el fogják érni a 80 százalékot is.
Az exportra is termelő vállalatok száma ugyanezen idő alatt 8500-zal nőtt, és itt is a további növekedés a cél.
A legfontosabb mindazonáltal, hogy a háború mielőbb véget érjen, mert az az emberi tragédiák mellett az eddigi gazdasági eredmények pusztulását is jelenti - idézte a Portfolio a hírlevélben az MKIK minden tagjának eljuttatott interjúból.
Az iparkamarával elért legnagyobb közös sikernek Orbán Viktor a szakképzés becsületének helyreállítását tartja: a megfelelő környezetet a tanuláshoz, illetve hogy az egyetemek kapui sem zárulnak be előttük.
A KKV-k helyzetével kapcsolatban elmondta: ezek kiemelt szerepet töltenek be az Orbán-kormányok gazdaságpolitikájában. A kormány elkötelezett a duális képzés és a digitalizáció további erősítése mellett. A legfontosabb szerinte a digitalizáció, és ezen a területen minél gyorsabban fel kell zárkózni a legújabb technológiákat használó külföldi versenytársakhoz. Magyarországon a források biztosításában a Széchenyi Kártya Program szerepe a legfontosabb, amely támogatott hitelekkel segíti a vállalkozásokat.
Orbán Viktor forgatókönyvében a jövővel kapcsolatban az szerepel, hogy tíz év múlva ötmillió ember fog dolgozni, ami nagy feladat, mert jelenleg mintegy háromszázezer fő a munkaerőpiaci tartalék.
Az egyes országrészek gazdasági felzárkóztatásáról elmondta: Kelet-Magyarországon a folyamat már elindult, a következő évtizedben a lassabban fejlődő Dél-Magyarország is a gyorsítósávba kerül.
A fejlődést a kormányfő szerint egy demográfiai fordulatnak kell támogatnia,
a kormány célja az, hogy a házaspárok legalább két gyermeket vállaljanak.
Ehhez az eddigieknél is szélesebb körű családtámogatásra van szükség, hiszen biztosítani kell, hogy a gyermeket vállalók ne kerüljenek hátrányba azokkal szemben, akik más életmodellt választanak.