Nyitókép: MTI/Kovács Attila

Baloldali belháború: szembemegy Pikó Andrással és saját jelöltet állít az MSZP Józsefvárosban

Infostart
2024. május 9. 12:55
Az MSZP szerint a jelenlegi polgármester, Pikó András pálfordulása az akadálya a józsefvárosi közös indulásnak.

Józsefvárosban 2019-ben tíz év után veszített a Fidesz-KDNP, és - minimális különbséggel ugyan, de - polgármesternek választották az ellenzéki pártok által támogatott Pikó András korábbi rádiós újságírót. Az ellenzéki összefogás jelöltjei a kerület 12 egyéni választókerületéből 10-ben nyertek, ezek közül háromban MSZP-s jelöltek szereztek mandátumot.

Most azonban nem lesz ellenzéki összefogás, az MSZP közleményében Pikó pálfordulásáról beszél.

A Telex összegzése szerint közös polgármesterjelöltje, valamint 11 választókerületben közös képviselőjelöltje lesz a DK–Momentum–Párbeszéd–LMP–Szika–C8-összefogásnak, velük párhuzamosan pedig saját polgármesterjelöltje és a 11 körzetben saját képviselőjelöltje lesz az MSZP-nek. Kompromisszum a 12-ből egyetlen körzetben született, ahol az MSZP-s Camara-Bereczki Ferenc függetlenként indul, és se az összefogás, se az MSZP nem indít vele szemben jelöltet.

Az MSZP szerda esti közleménye szerint a párt már ősszel kereste az együttműködési lehetőséget Pikó Andrással, de a polgármester szerint ez korai volt.

"Pikó András ezt követően az év elején elfogadhatatlan ajánlatot tett az MSZP számára, olyan ajánlatot, amely megalázó, és politikai szinten értelmezhetetlen. Csak egyetlen, általa választott jelölt indulását támogatta, más MSZP-s politikusokat pedig név szerint zárt ki ebből a lehetőségből" – fogalmazott most a szocialista párt, amely azt szerette volna elérni, hogy mindhárom egyéniben nyertes jelöltje újra közös ellenzéki képviselőjelölt lehessen, ne "szorítsa ki" őket a polgármester.

Az MSZP szerint ezután két választási lehetőség maradt: az egyik, hogy nem indul el a párt Józsefvárosban a választáson, hiszen egy képviselőjelölttel semmilyen beleszólása nem lenne az önkormányzat életébe, a másik, hogy elindul, és lesz 11 egyéni képviselőjelöltje és egy polgármester-jelöltje. Utóbbi mellett döntöttek.

Mint a lap megjegyzi, az MSZP indulásának azért van nagy jelentősége, mert 2019-ben sok egyéni választókerületben néhány tucat szavazaton múlt, hogy nyertek az ellenzéki jelöltek. Most az MSZP mellett a Szolidaritás is mindenhol jelöltet állít az ellenzéki összefogással szemben, így az egyéni körzeteket és a polgármesteri pozíciót is nagyobb eséllyel szerezheti vissza a Fidesz.