Nyitókép: Szaharai por a hajnali eső után egy autón Nagykanizsán 2018. április 16-án. MTI/Varga György

Veszélyezteti az autókat az esővel érkező sivatagi por – azonnal lépni kell

Infostart
2024. április 27. 07:00
Nemcsak azért érdemes lemosni, mert koszos lesz tőle az autó.

A finom sivatagi por időről időre megjelenik Európában, nemcsak a mediterrán vidékeken, de bejut a kontinens fölé a magas légrétegekben, és a szelek szárnyán elszáll akár a skandináv országokig is. Amikor a meteorológusok jelzik a porfelhők érkezését, az autósok akkor járnak a legjobban, ha a garázsban hagyják az autójukat. A német autóklub, az ADAC összegyűjtötte, mi a teendője ilyenkor a felelős gépjárműfenntartónak – írja a kozlekedesbiztonsag.kti.hu.

Ha megtörtént a baj, mielőbb érdemes eltávolítani a porréteget az autó külső részeiről, mert a piszkos ablakok, fényszórók és hátsó lámpák ronthatják a látási viszonyokat, és így veszélyeztethetik a közlekedésbiztonságot. A tisztítás során az autótulajdonosoknak szem előtt kell tartaniuk, hogy a mosáskor igencsak sok vízre van szükség, különben a homokszemcséket a szivaccsal belemasszírozzák a fényezésbe, vagyis összekarcolják. Sokkal jobb megoldás a lándzsás autómosó.

Nem elég kívül rendbe tenni a járművet, a finom por behatol a réseken az utastérbe is, ki kell takarítani a jármű belsejét is. Először porszívózzák ki, ahol lehet, majd nedves kendővel tisztítsák meg a felületeket. Ha a pollenszűrőt egy ideje nem cserélték, akkor ideje ellenőrizni és szükség esetén kicserélni. Ha ugyanis már szennyezett volt, és most a szaharai pornak is ki volt téve, akkor elkerülhetetlen a csere. Ellenkező esetben a szűrő az utastérbe juttatja a tartalmát.

Évente 10-12 alkalommal éri el Magyarországot a sivatagi port tartalmazó légtömeg, amit akkor észlelünk leginkább, ha magas koncentrációban van jelen a légkörben, és csapadék hatására a poranyag kiülepszik. A homok Afrikából érkezik, délkeleti irányú széllel, ami jellemzően tavasszal, de ritkábban télen is előfordulhat, ilyenkor a csapadék vörösre festi a fehér havat. Sokan úgy képzelik el, hogy a por a Szahara homokdűnéiből származik, de ez tévedés. Valójában az időszakos tavak vagy vízfolyások, esetleg hegységek törmelékkúpjai a legfőbb porkibocsátók. Itt nagy mennyiségben halmozódott fel a szél által könnyen mozgatható finomszemcsés törmeléktömeg.

A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) tájékoztatása szerint a PM10, szálló porból és a levegőből álló aerozol – bejutva a légzőrendszerbe – légúti irritációt, köhögést okoz. Ez az asztmában, tüdőtágulásban és idült hörghurutban szenvedőknél rohamokat okozhat. Az NNGYK javaslata szerint az ilyen időszakban érdemes minimálisra csökkenteni a szabadban tartózkodást, a fizikailag megterhelő tevékenységeket. Az FFP2-es maszk hatásos védőeszköz.