Nyitókép: Pixabay.com

A Bizottság szerint uniós jogokat sértett a meddőségi klinikák államosítása

Infostart
2024. március 14. 10:29
Kötelezettségszegési eljárás indul Magyarország ellen a reprodukciós szabályok változása miatt, két hónap a haladék.

Az eljárást az Európai Bizottság indította, mert megítélése szerint az uniós piac egyik alapelvét sérti az orvosilag asszisztált reprodukcióra bevezetett szabályozás, ami szerint csak állami intézményben lehet meddőségi ellátást biztosítani - számol be róla a Telex.

A bizottság március 13-ig levelében szólítja fel a kormányt, hogy két hónapon belül adjon választ és orvosolja a hiányosságokat. Azt kifogásolják, hogy Magyarországon csak állami tulajdonú vagy állami ellenőrzés alatt álló intézményekre korlátozták az orvosilag asszisztált reprodukciós szolgáltatásokat. A magyar jogszabályok módosítása következtében a külföldi magánszereplők számára kiadott valamennyi engedély megszűnt.

Az Európai Bizottság véleménye szerint az intézkedés sérti az EU működéséről szóló szerződés letelepedésre vonatkozó 49. cikkét.

A magyar szabályozás annak ellenére korlátozza az orvosilag asszisztált reprodukciós eljárásokhoz való hozzáférést, hogy az ilyen szolgáltatások kínálata már eddig is jelentősen szűkebb volt, mint más, hasonló méretű tagállamokban. A bizottság szerint az említett korlátozás nem igazolható semmilyen közérdekű megfontolással.

Hazánkban 2019 karácsonya előtt kezdték el sorra államosítani a meddőségi centrumokat, miután a kormány bejelentette, hogy hat ilyen klinikát vesz állami kézbe és ingyenessé teszi a szűrővizsgálatokat, kezeléseket, valamint az azokhoz kapcsolódó gyógyszereket. 2021-ben törvény született róla, hogy 2022. július 1-től csak az állami meddőségi centrumokban lehet mesterséges megtermékenyítést végezni Magyarországon. Ezt követően hozták létre az Országos Kórházi Főigazgatóságon belül a Humánreprodukciós Igazgatóságot is.

Hazánkban minden hatodik nőt és férfit érint a probléma, hogy természetes úton nem születik gyermeke.