Magyarország 4200 barlangjából 33 áll nyitva a turisták előtt. A barlangok hónapja keretében ezek közül kereshetnek fel többet az érdeklődők kedvezményes áron vagy éppen ingyenesen – mondta az Agrárminisztérium természetvédelemért felelős államtitkára. Rácz András hozzátette: a magyarországi barlangok több mint negyede a Bükkben található. Ott van az ország legmagasabban lévő barlangja, a Körös, és a legmélyebb, a Bányász is.
Most a Bükkben a Szeleta-barlangot, az Esztáz-kői-barlangot és a Szent István-barlangot lehet megnézni, illetve a kiépítetlen Kőlyukban egy ősrégészeti, a Bolhási víznyelőbarlangban pedig egy extrém overallos túrán vehetnek részt a látogatók.
Az aggteleki Baradla-barlangban 20 százalékos kedvezményt biztosítanak. A Balaton-felvidéken a Lóci és a Csodabogyós-barlang várja a szokásosnál olcsóbb belépőkkel az érdeklődőket. A Cseszneki-szurdokban teljesítménytúrán vehetnek részt a látogatók. A Duna-Ipoly Nemzeti Park területén 25 százalékos kedvezménnyel lehet bejárni a Szemlő-hegyi és a Pálvölgyi-barlangot. A Duna-Dráva Nemzeti Parkban a Denevér-barlang 20, az Abaligeti-barlang pedig 10 százalékos kedvezménnyel várja a turistákat.
"Az Abaligeti-barlangban rendhagyó biológiai, illetve földrajzi foglalkozások lesznek, a barlang kialakulásának folyamatát lehet részletesebben megismerni" – mondta Komlós Attila, a nemzeti park marketing- és kommunikációs munkatársa az InfoRádióban. Elárulta, egy szokványos túrához képest mindenképpen alaposabban körbe lehet járni a témát, továbbá olyan program is lesz Abaligeten, mellyel
a barlangot természetes vadságában, kivilágítatlan folyosókkal lehet bejárni fejlámpával, zseblámpával, ahogy annak idején a felfedezők tették.
A Barlangoljunk! népszerűségét mutatja, hogy a program tíz éve alatt 30 százalékkal nőtt a barlangi látogatások száma. Az állam tavaly a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében több mint másfél milliárd forintot költött a hazai barlangok védelmére, a statikai megóvásukra és a denevérbarát bejáratok kialakítására.