Elfogadta a magyar jegybanktörvény módosítására tett kormányzati javaslatot az Európai Központi Bank. Eszerint a jegybank veszteségét nem az adóbevételekből kell pótolni, hanem a jegybank középtávon várható nyereségéből.
Az EKB döntését, hasznos, jó döntésként értékelte az InfoRádióban Pásztor Szabolcs, az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője, aki szerint a magyar jegybank mostani vesztesége egyáltalán nem magyar sajátosság, hanem globális okokra visszavezethető jelenség.
Az utóbbi időben nagy médiafigyelmet kapott az a tény, hogy a Magyar Nemzeti Bank, de más hasonló jegybankok is, mint az Európai Központi Bank vagy az amerikai Fed, veszteséget termeltek. Ez abból adódott, hogy a portfóliójukban leginkább és legtöbbször hosszú futamidejű államkötvények vannak, a kötelezettségei között pedig rövidtávú kamatfizetéseket találunk. Az utóbbi időben megváltozott a kamatkörnyezet, jelentősen emelkedtek a kamatok, és a jegybankoknak rövid távon nagyobb kamatfizetési kötelezettségük van azokon a számlákon, amelyeket a kereskedelmi bankok tartanak a jegybank irányába.
Ilyen környezetben annyira nem volt meglepő, hogy a nemzetközi tendenciákhoz simulva a Magyar Nemzeti Banknál is jelentkezett ez veszteség
– mondta el a vezető elemző.
Ugyanakkor hangsúlyozta azt is, hogy a Magyar Nemzeti Bank nem egy kereskedelmi bank és nem szabad komoly következtetéseket levonni abból, ha például "vesztesége" van, hiszen veszteség mellett is jól tud figyelni a feladatára, az inflációra, illetve az árstabilitására.
Pásztor Szabolcs arról is beszélt, hogy a 2500 milliárdos jegybanki hiány, amelyet három-öt éven belül kezelni kell, az EKB által elfogadott jegybanktörvény-módosítás következtében már az MNB menet közben jelentkező nyereségéből kell majd finanszíroznia.
Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány vezető elemzője felhívta a figyelmet arra, hogy jelenleg a magyar közbeszédben felnagyítódik az amikor hiány jelentkezik, arról viszont kevesebbet szólunk, amikor többlet van. A korábbi jegybanki nyereség az pont az inverze volt annak, mint ami most megfigyelhető.
A kamatfizetésből többlet adódott, illetve az árfolyamváltozásból jelentkezett nyereség.
Most pedig az elemzők, illetve a jegybankok is arra számítanak, hogy az elkövetkező időszakban megváltozik a kamatkörnyezet, újra csökkennek a kamatok, aminek következtében a jegybankok ismételten nyereségessé válnak. Így három-öt éven belül akár teljesen eltűnhet a most keletkező veszteség.
A pénzügyi szakértő azt is elmondta, hogy a magyar jegybanktörvény módosításának van egy olyan pozitívuma is, hogy a változtatásnak köszönhetően a jegybanknál jelentkező hiány nem növeli a magyar államadósságot.