Nyitókép: Getty Images/ 10'000 Hours

Nem kapkodnak a családi ház elhagyásával a magyar fiatalok

Infostart
2023. július 31. 13:37
Egy évtized alatt sokat csökkent az átlagos életkor, amikor egy fiatal felnőtt elköltözik a szüleitől, viszont a 2020-as év ebben is jócskán visszavetette a világot. A többgenerációs együttélésnek megvannak az előnyei, de hátrányos is lehet.

Az Eurostat adatai szerint leghamarabb a finn fiatalok hagyják el a családi házat, az átlagéletkor náluk 21,3 év. Az EU-ban 26,4 éves korukban repülnek ki felnőttek, míg Magyarországon az átlag 27,1 év, amivel az európai középmezőnyt erősítjük. Az olaszoknál, spanyoloknál, görögöknél, horvátoknál átlagosan 30 éves koruk felett költöznek el szüleiktől a fiatalok – írja a Pénzcentrum.

2013-ban még 27,8 év volt a magyar átlag, azóta javult a helyzet, bár voltak nagyobb hullámok – teszik hozzá. 2018-ra például már 21,1-re csökkent az átlagéletkor, amikor a fiatalok végleg kirepülnek, viszont 2020-ban ez ismét feljebb kúszott.

Mint olvasható, az is jellemző Európa-szerte és Magyarországon is, hogy a nők előbb elköltöznek a szülői házból, mint a férfiak. Az EU-ban az Eurostat adatai szerint nők esetében átlagosan 25,4 év ez az életkor, a férfiaknál 27,3 év. Ez 1,9 éves különbség, Magyarországon a két nem között viszont 2,7 év van.

A magyar nők jobban közelítenek az európai átlaghoz az átlagos 25,7 évükkel, a magyar férfiak viszont 28,4 éves korukban hagyják el átlagosan a szülői házat.

Bár a többgenerációs együttélésnek rengeteg előnye van, nem csak anyagilag, egy idő után végül a szülőknek és fiataloknak is teherré válhat. A konfliktusok megelőzéséhez pedig az kell, hogy a problémákat megfelelően kommunikálja mindkét fél – teszi hozzá a gazdasági portál, konkrét tanácsokat is ismertetve.