Lesújtó a lakosság véleménye a kórházak higiéniai helyzetéről. A megkérdezettek 37 százaléka nyilatkozott úgy, hogy a kórházak nagy részében méltatlan körülmények között gyógyítják a betegeket. További 15 százaléknyi válaszadó úgy fogalmazott, hogy egyenesen katasztrofális állapotok uralkodnak - mondta Friesz-Kovács Katalin, a Magyar Target–Pulzus Média Kutató kutatási igazgatója, ismertetve az InfoRádióban az intézete által a magyar kórházak társadalmi megítélésével kapcsolatban elvégzett reprezentatív közvélemény-kutatás eredményeit.
A megkérdezettek 57 százaléka panaszkodott a rossz állapotú, lestrapált kórházi ágyakra és bútorokra. De ugyanennyien kritizálták a falak állapotát, tehát például azt, hogy rossz a vakolat vagy hogy penészesedés tapasztalnak, illetve hogy festési probléma van.
Ugyanakkor a válaszadók körében a legjelentősebb kifogás a kórházak tisztasági állapotával összefüggésben merült fel.
A megkérdezettek 74 százaléka elégedetlen volt a kórházak tisztaságával,
és 54 százalék tapasztalata szerint a mellékhelyiségek piszkosak, kopottak, koszosak, nincsen wc-ülőke, wc-papír, se kézfertőtlenítő, kéztörlő, szappan. Arra is panaszkodtak, hogy a kórházi helyiségek nincsenek rendesen takarítva, vagy ha igen, akkor a felmosó víz és a takarító eszközök koszosak, tehát nem történik effektív fertőtlenítés, hanem csak szétkenik a koszt - mondta el a kutatásvezető.
Friesz-Kovács Katalin szerint egyébként a felmérésből egyértelműen kiderült az is, hogy a magyar emberek nagyon félnek a fertőzés kockázatától. A megkérdezetteknek az 50 százaléka mondta azt, hogy hallott már olyanról vagy van a közvetlen ismeretségi körében olyan, aki az egyik kórházban kapott el valamilyen fertőzést. A megkérdezettek 56 százaléka mondta azt, hogy fél attól, hogy ha ő maga, vagy valamelyik hozzátartozója bekerülne egy kórházba, akkor valamilyen fertőzést kaphatna el.
A válaszadók 56 százaléka azt mondta, hogy azért nem jár szívesen prevenciós szűrővizsgálatokra, mert nagyon hosszú a várólista, hosszú a várakozási idő.
26 százalékuk pedig azt emelte ki, hogy azért nem jár szívesen ilyen vizsgálatokra, mert egyszerűen rossznak tartja a kórházi körülményeket. A válaszadók 20 százaléka éppen ezért azt mondta, hogy inkább elmegy egy fizetős magánintézménybe, mert ott sokkal jobb körülményekre számít.
A felmérés kérdéseire választ adók 91 százaléka úgy vélte, hogy összefüggést lát a betegellátás szakmai színvonala és a kórházi körülmények között. Ugyanakkor viszont a megkérdezettek 28 százaléka kiemelte azt is, hogy látott már olyan kórházat, ahol a rossz, mostoha körülmények ellenére a nővérek és az orvosok kiváló gyógyító munkát végeznek.