Az elmúlt két hónapban stabilizálódott a Fidesz táborának nagysága – mondta a Závecz Research legújabb pártpreferencia-felmérését ismertetve az ügyvezető igazgató.
Závecz Tibor felidézte: a kormányzópárt a 2022-es parlamenti választások után minden idők „csúcspontját” érte el, majd az infláció és a gazdasági nehézségek hatására, ahogy az lenni szokott, ez fogyatkozni kezdett. Támogatottságának mélypontja novemberben volt, de azóta stabilizálódott, és a teljes népességen belül csaknem minden harmadik (32 százalék) magyar támogatását élvezi.
A többi politikai erő táborának mérete csak minimálisan, egy-két százalékponttal módosult, de ezek a változások nem illeszkednek emelkedő vagy csökkenő trendekbe. Egyetlen kivétel a Demokratikus Koalíció, amelynél a legutóbbi három mérés alapján enyhén növekvő tendencia figyelhető meg, jelenleg 13 százalékon áll – folytatta Závecz Tibor.
A többiek hozzták a megszokott nagyságrendet: a Mi Hazánkat a választókorúak 6 százaléka, a Momentumot 5 százaléka támogatja. Őket követi a Jobbik 3 százalékkal, a MSZP és a Kétfarkú Kutya Párt 3-3 százalékkal, végül az LMP és a Párbeszéd 2-2 százalékkal.
A fentiekből következően egy most vasárnapi választásokon – amennyiben a Fidesz–KDNP-t egynek tekintjük – tulajdonképp négy párt kerülne a parlamentbe – értett egyet az ügyvezető igazgató. A részvételüket ígérő, biztos pártválasztók körében 50 százalékon áll a Fidesz, 19 százalékon a DK, 7 százalékon a Mi Hazánk és 6 százalékon a Momentum.
Ami a közhangulatot illeti, a Závecz Research mérése szerint a tavalyi évben folyamatosan romlott, de az év végi mélypont óta ismét emelkedő pályára áll.
A mélypont idején tíz emberből heten nyilatkoztak úgy, hogy rossz irányba, ketten hogy jó irányba mennek a dolgok, a maradék egy pedig bizonytalan volt – fogalmazott leegyszerűsítve Závecz Tibor. Már ez az arány „hat-három-egy”-re változott, vagyis „a közhangulat összességében most sem optimista, de a mélypontról mindenképp elmozdult”.
Amennyire a Fidesz-tábor optimista közérzetéhez nem fér kétség, olyannyira igaz ennek ellenkezője az ellenzéki táborra, akik körében nagyon pesszimista érzetek vannak Magyarország jelenével és jövőjével kapcsolatban – magyarázta a szakértő.