Jelentős változás jön az államigazgatásban, ha az Országgyűlés elfogadja a Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter által benyújtott törvényjavaslatot, amely az állami szervek és hivatalok teljes leállásával járó igazgatási szüneteket vezetne be – írja a hvg.hu.
Eddig a szabadságolások alatt is működnie kellett az államigazgatásnak, illetve tavaly decemberben, idén januárban volt egy hosszabb időszak, amikor majdnem ilyen nagy arányú leállást már kipróbált a kormányzat, mert rendkívüli igazgatási szünet volt a minisztériumoknál – ennek oka akkor a fűtési költségek, a rezsikiadások mérséklése volt.
A szerdán a parlament elé benyújtott törvényjavaslat lehetőséget biztosít a kormány számára, hogy téli, illetve nyári igazgatási szünetet rendeljen el. Ez valamennyi központi és területi kormányzati igazgatási szervre, továbbá a Nemzeti Földügyi Központra egységesen vonatkozik – olvasható a javaslatban. A tervezet szerint az igazgatási szünet alatt a foglalkoztatottak szabadságukat töltik, a kormányzati igazgatási szervek a feladataikat nem látják el, az ügyek szünetelnek és ügyfélfogadás sincs.
Az Index szerint teljes leállástól nem kell tartani, hiszen a kormányzati igazgatási szervet vezető, irányító, illetve felügyelő miniszter elrendelheti az általa vezetett, irányított vagy felügyelt kormányzati igazgatási szerv igazgatási szünet alatti működését, és meghatározhatja az ügyfélfogadás rendjét.
A törvényjavaslat azt is kimondja, hogy a szünet időtartama alatt nem kell biztosítani, hogy az elektronikus ügyintézés keretében a hivatali tárhelyre érkezett üzenetek minden munkanapon átvételre kerüljenek.
Ami az önkormányzatokat illeti, a kormányrendeletben meghatározott időszakra igazgatási szünetet rendelhet el:
- a települési önkormányzat képviselő-testületének polgármesteri hivatala, közös önkormányzati hivatala és a közterület-felügyelet tekintetében a települési önkormányzat képviselő-testülete,
- a főpolgármesteri hivatal tekintetében a fővárosi közgyűlés,
- a vármegyei önkormányzati hivatal tekintetében a vármegyei közgyűlés.
A kormány javaslata szerint 2023-ra csak téli igazgatási szünet rendelhető el, mégpedig úgy, hogy a szünet elrendeléséről szóló kormányrendeletet a törvény hatálybalépésétől számított 90 napon belül ki kell hirdetni.