Nyitókép: MTI/Lakatos Péter

Takács Péter újabb részleteket árult el az egészségügy átszervezéséről

Infostart
2023. február 22. 16:54
Három év múlva teljesen másképpen néz majd ki a fekvőbeteg-ellátás és a szakellátás finanszírozása – mondta a Magyar Kórházszövetség szerdai konferenciáján Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár.

A Belügyminisztérium államtitkára szerint három év múlva fenntarthatóvá válik az egészségügy finanszírozása - áll a Portfolio beszámolójában.

Az új finanszírozási modell kialakításakor abból indult ki az egészségügyi kormányzat, hogy a mostani adósságfelhalmozás több okra vezethető vissza, és ezeknek csak egy része menedzsmenthatás – mondta előadásában Takács Péter.

Kiemelte: minden intézménynél meghúzzák a startvonalat. Ehhez a valós betegmozgásokat és a területi ellátási kötelezettségeket fogják megvizsgálni.

Az államtitkár azt ígérte, annak érdekében, hogy az egészségügyi ellátások finanszírozása valós költségtartalmat tükrözzön teljes körű kódkarbantartásra, egy átfogó, az egészségügyi szakmák összességére kiterjedő ráfordítási adatgyűjtésre és díjtétel-felülvizsgálatra van szükség.

Az adatgyűjtéstől azt várják, hogy minden egyes betegellátási eset költsége pontosan kiszámítható lesz.

Szóba hozta, sőt kiemelte az ágyszámkérdést. Úgy vélekedett, hogy egyfajta ágyszám-fetisizmus uralkodik az ágazatban, valamint a helyi politikában is. "Megpróbálom a helyi politikusoknak elmagyarázni, hogy az ágyszám önmagában nincs összefüggésben a betegellátás minőségével" – fogalmazott az államtitkár. Ennek érdekében "roadshow-ra indul, meg fogják nézni kórházanként, hogy hol érdemes aktív felvételes fekvőbeteg-ellátást, műtétes szakmákat tartani, és hol célszerű egynapos sebészeti osztályokat létrehozni.

"Az ágynak nincs köze a finanszírozáshoz. Bátorítok mindenkit, hogy kezdjenek mátrix osztályok irányában gondolkodni" – hangoztatta.

Radikális minimumnap csökkentés lesz – ígérte egy kérdésre adott válaszában Takács Péter. Vagyis, hogy egy-egy beavatkozáshoz mennyi napot tartják bent a betegeket. Most ugyanis a kórházak a finanszírozás oldaláról abban érdekeltek, hogy minél tovább bent tartsák a betegeket.

A kórházvezetők számára fontos bejelentés volt, hogy "a teljesítményvolumen-korlátok kihasználtságában 100 és 104 százalék közötti értéket akarnak látni az intézményeknél. Ezeket az intézményeket fogja díjazni a rendszer" – mondta kérdésre válaszolva az államtitkár.

A jövőben újfajta rendszer alapján fogják kiszámolni a kórházak finanszírozási kereteit. Először is kiszámolják a 10 ezer lakosra jutó finanszírozási mérték országos átlagos értékét egy adott szakmában, ez képezi a fejkvóta alapját. A lakosságarányos részt úgy határozzák meg, hogy tekintettel vannak a magasabb progresszivitási szinteken nyújtott, rendszerint nagyobb bonyolultságú ellátások magasabb költségigényeire. Az első évben az országos tervezett éves keret 20 százalékában lakosságarányosan lesz kiszámolva, 80 százalékban esetarányosan, a második évben 40-60 százalék lesz a megoszlás, az ötödik évben pedig a gyakorlati tapasztalatok alapján határozzák meg az optimális arányszámot.