Az Adó.hu azt a kérdést járta körbe, mi történik azzal a nyugdíjassal, aki nyugdíjba vonulás után tovább dolgozik - járulékot nem vonnak tőle nyugdíjaskén -, mégis betegszabadságra kényszerül.
Mint a portál rámutat, az ellátásra jogosultak körét egy 2020-as törvény sorolja fel, így derül ki, hogy a járulékfizetési kötelezettség nem terjed ki a kiegészítő tevékenységet folytató személyekre,
- a saját jogú nyugdíjasokra
- az özvegyi nyugdíjasokra
- aki a nyugdíjkorhatárt betöltötte és egyéni vagy társas vállalkozónak minősül akkor is, ha a saját jogú vagy a hozzátartozói nyugellátás folyósítása szünetel
A dolgozó - munkaviszonyban álló - nyugdíjas nem biztosított, és így nem jogosult táppnzre, de a betegszabadság megilleti, mivel az nem tb-fizetéshez kötött ellátás, és A munka törvénykönyve kimondja, "a munkáltató a munkavállaló számára a betegség miatti keresőképtelenség tartamára naptári évenként tizenöt munkanap betegszabadságot ad ki", mindegy, hogy a munkavállaló nyugdíjas vagy sem.
A betegszabadság idejére márpedig a távolléti díj 70 százaléka jár. Munkáltatója felé természetesen orvosi igazolást kell leadnia.