A szakképzésben dolgozók közül sokan már korábban is csatlakoztak a munkabeszüntetéshez, hiszen általában fontosnak tartják a közoktatás helyzetének rendbetételét – mondta az InfoRádiónak Nagy Erzsébet. Ugyanakkor régóta szorgalmazzák, hogy ne csak a szolidaritási sztrájkban vehessenek részt, hanem az ő problémáik is hangot kapjanak sztrájkbizottságon keresztül.
A PDSZ ügyvivője szerint a szakképzésben dolgozók esetében nincs semmiféle bérautomatizmus, vagyis a bérezésük meglehetősen bizonytalan. Ebből következően számukra az első számú követelés, hogy mindenkor kapják meg a munkabérükben legalább azokat az emeléseket, amiket a közoktatásban sikerül kiharcolni.
A másik problémakör, ami talán esetükben még súlyosabb, mint a közoktatásban, ezért komoly változtatásra szorul, az a munkaidő-beosztás – emelte ki Nagy Erzsébet, aki szerint olyan éves munkaidőkeretük van, ami lényegesen hátrányosabb a Munka Törvénykönyvében előírtaktól, így a túlóráik egy részét nem fizetik ki.
Ők is küzdenek azért, hogy legyen önálló oktatási minisztérium, valamint, hogy a jogállásuk változzon meg, és kerüljenek vissza a közalkalmazotti törvény hatálya alá, ami a legtöbb előnyt biztosíthatná számukra – ismertette a szakszervezeti vezető.
Nagy Erzsébet arról egyelőre nem tudott pontos számokkal szolgálni arról, hogy hányan csatlakoztak a szakképzésben dolgozók közül a mostani munkabeszüntetéshez, miután „igen lassan jönnek az intézményekből az adatok”. Megjegyezte: a szakképző intézményekben nem olyan „láthatatlanul” kell szervezni a sztrájkot, mint a közoktatásban, miután nem kell a munkabeszüntetés idején tanítást végezni egyetlenegy évfolyamon sem.