Nyitókép: Nodar Chernishev/Getty Images

Akadozik az élelmiszer-felesleg állami begyűjtése

Infostart
2022. december 23. 21:56
Január óta működik az állami tulajdonú Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft., de a felesleges élelmiszerek begyűjtése egyelőre nem megy szervezetten, az üzletláncok más úton hasznosítják a megmaradó termékeiket.

Tavaly év végén fogadta el az Országgyűlés azt a törvény, amelynek értelmében azok az üzletláncok, amelyeknek az éves nettó árbevétele meghaladja a 100 milliárd forintot, kötelesek 48 órával a minőségmegőrzési idő lejárata előtt az élelmiszerárut felajánlani a januárban alapított, állami tulajdonú Élelmiszermentő Központ Nonprofit Kft.-nek (ÉMK). Ez a szervezet a törvény alapján országosan koordinálja az élelmiszermentést, és élelmiszer-újraelosztást is végez.

A jogszabály hatálya az Aldira, az Auchanra, a Lidlre, a Penny Marketre, a Sparra és a Tescóra terjed ki, a 24.hu megkereste a kereskedelmi láncokat, és a válaszokból az derül ki, hogy egyelőre nincs konkrét együttműködés az ÉMK és a láncok között. Az üzletláncok a törvényi előírásnak megfelelően nyáron leadták az élelmiszer-mentési terveiket, de még nem kaptak visszajelzést.

Az állami cégnek januári alapítása óta három ügyvezetője is volt, a munkát Hodorics András kezdte meg, a Nemzeti Eszközkezelő Zrt. korábbi vezérigazgató-helyettesét júniusban váltotta Juhász Rudolf, aki kevesebb mint két hónap után távozott a posztról. Augusztus óta Kis-Pogány Tamás irányítja az állami nonprofit céget.

A megkérdezett üzletláncok többsége azt válaszolta, hogy együttműködne a ÉMK-val, de mellette a saját élelmiszer-mentési terve alapján a megmaradó, de emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszereket karitatív partnerszervezeteknek ajánlja fel, vannak, amelyek a Magyar Élelmiszerbank Egyesülettel dolgoznak együtt, mások a Munch online platformmal közösen tesznek lépéseket az élelmiszerpazarlás visszaszorítása érdekében.

A portál kereste az ügyben az ÉMK-t, de a kérdéseire nem kapott választ.