Nyitókép: pcess609/Getty Images

Sávos adójavaslattal állt elő a Lízingszövetség és a MAKISZ

Infostart
2022. november 4. 14:47
Nehéz helyzetbe kerültek a követeléskezelők és a lízingcégek.

Miközben a hitelmoratórium és a kamatstop segített a kilátástalan helyzetbe jutott adósokon, a nem rászorulók közül is többen kihasználták a lehetőséget. Egyes intézkedések azokat hozzák hátrányba, akik a kezdetektől pontosan fizették a hiteleiket, vagy új hitelt szeretnének felvenni – fejtette ki szakmai találkozóján Bódizs Kornél a Magyar Követeléskezelők és Üzleti Információt Szolgáltatók Szövetsége (MAKISZ) elnöke és Zs. Nagy István a Magyar Lízingszövetség elnöke.

Hozzátették: miközben a követeléskezelő és a lízingcégeknél nem képződik extraprofit, a bankadó, az extraprofitadó, valamint a hitelmoratórium és a kamatstop olyan jövedelemelvonással jár, ami a valóban nehéz helyzetbe került adósok megsegítésétől vonja el a forrásokat.

A két elnök közös közleményben kifejtette: a követeléskezelő és a lízing cégek számára eddig is rendkívül komoly terhet jelentett a pénzügyi vállalkozásokra 2010-ben átmeneti jelleggel kivetett 6,5 százalékos, később az adóalap számítás módosításával a pénzügyi vállalkozásoknál átlagosan 10-szeresre növelt különadó. "Mindez, az idén plusz teherként társuló extraprofitadóval, valamint az ősszel ismét meghosszabbított, és a kkv-szektorra is kiterjesztett hitelmoratóriummal olyan, milliárdokban mérhető pénzügyi forrást von el a két szektor szereplőitől, aminek nagy részét azok eddig, a bajba jutott adósokkal létrehozott megállapodásokra fordították" - írták.

A Lízingszövetség elnöke úgy fogalmazott, hogy

a változó kamat az új svájci frank,

aminek a kkv-szektorra is kiterjesztett kamatstop most átmenetileg kihúzta a méregfogát. A Lízingszövetségnél mégsem tartják jó üzenetnek azt, hogy ezzel a megoldással azok kerültek hátrányos helyzetbe, akik az MNB és a pénzügyi szektor ajánlására figyelve fixálták a törlesztőrészletet és a kezdetektől fogva precízen fizettek.

"Markánsan elmúltak már azok az idők, amikor kedvező áron lehetett megvásárolni a követeléseket. Az elmúlt két évben volt olyan személyi kölcsön is, ahol már a tőkére vetített 100 % közeli ár a realitás" – fejti ki Bódizs Kornél MAKISZ-elnök.

A két vezető egyaránt úgy véli, hogy az ország helyzetének messzemenő figyelembe vétele mellett is az extraprofit adó akkor lenne méltányos, ha a bevételhez arányítva, sávos rendszerben kerülne kivetésre.