Nyitókép: Pixabay

Így áll most a magyar aranykincs kitermelésének ügye

Infostart
2022. november 3. 16:19
Több hazai döntéshozó állásfoglalását is kérte a Hun Bányászati Kft. kutatási igazgatója abban a levelében, amelyben részletezte, hogy a cég hol tart a Börzsöny arany- és ezüstkincsének felmérésével.

Mint arról az Infostart is beszámolt, aranybányát nyitna egy cég a Börzsönyben. A Hun-Bányászat Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Kft. ügyvezető igazgatója szerint ezer tonna arany és ezüst van a hegységben, ráadásul nem túl mélyen, és a természet károsítása nélkül kitermelhető formában.

Sehol a világon nincs olyan dúsulás, mint a Börzsönyben, ráadásul mindez a földfelszíntől csupán 65 méterre található, illetve a legmélyebb pontja sincs 105 méternél mélyebben, ami „egy igen kezelhető dolog” – emelte ki akkor az InfoRádióban Hun-Bányászat Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Kft. ügyvezető igazgatója, Varga István. Ám a dúsulás nagyobbik részének létét még bizonyítani kell.

A Világgazdaság most azt írta, hogy a Szolnoki Bányakapitányság (a kft. honlapja szerint) 1998-ban állapította meg a börzsönyi Rózsabánya 447 tonnányi aranyának és 628,8 tonna ezüstjének, illetve a nagyirtáspusztai terület 628,8 tonna aranyának és 530 tonna ezüstjének a létét. A Hun Bányászati Kft. beszámol egy 2018-as nagyirtáspusztai mérnöki becslésről is. Ezek jelentenék a beruházás első ütemét. Ám

az igazán nagy tétel a további három ütem még bizonyításra váró aranya és ezüstje lenne, mert mindhárom ütemben mindkét nemesfémből 3-3 ezer tonnáról lenne szó.

A NASA-technológiával készülő finomhangolású, 7 műholdas, 3 dimenziós nemesfémkutatás előzetes, 3 dimenziós eredményeit a cég az év végéig kapja meg.

Érvelése szerint befektetők sora arra vár, hogy a hatóságok, a kormány nyilatkozzon arról, hogy szándékoznak-e megnyitni a világ legnagyobb aranybányaprojektjét. „Szükséges egy kormánynyilatkozat a projekt támogatásáról!” – idézte Varga Istvánt a gazdasági lap. A Kft. képviselője ezért levelet írt Orbán Viktor miniszterelnök, Palkovics László innovációs és technológiai miniszter, Varga Judit igazságügyi miniszter, Horváth Zita, a Miskolci egyetem rektora és Bíró Marcell, a bányászatot is felügyelő Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának elnöke részére, és várja a kormányzati választ.