Nyitókép: Jupiterimages/Getty Images

Életmentő tanácsok, ha anafilaxiája van a gyereknek

Infostart / InfoRádió - Tatár Tímea
2022. szeptember 1. 20:33
Mindig a mentő legyen az első, amit az oktatási intézmény értesít, ha egy gyermek táplálékallergiája miatt rosszul lesz – hívta fel a figyelmet a dietetikus. Az allergiát az intézmények már a beiratkozáskor feljegyzik, de a szülőknek tanévkezdéskor érdemes ismét tájékoztatniuk a pedagógusokat.

Míg a táplálékallergia felnőttek egy százalékánál okoz nehézséget, addig a betegség itthon a gyerekek 5-8 százalékát érinti. Gyakrabban fordul elő olyankor, ha általában az allergia jelen van a családban. Az allergia csecsemőkorban ekcémával kezdődik, az ételallergia kisdedkorban jelenik meg, leggyakrabban a tej, a tojás és a szója váltja ki, és csak negyedikként említhető a földimogyoró – ismertette Pálfi Erzsébet dietetikus. Hároméves kor fölött viszont már az olajos magvak, búzafélék, gabonák is „becsatlakozhatnak”. Bár jellemzően a földimogyoró az, ami anafilaxiás sokkot okozhat, másra is kialakulhat – jegyezte meg.

A szakember elmondása alapján az oktatási intézmények már beiratkozáskor kérnek információt arról, allergiás-e a gyermek valamire, a közétkeztetőnek pedig jogszabályban előírt kötelessége, hogy a megfelelő menüt adja az érintett diáknak. Vagyis

ha a szülő benyújtja az igazolt allergiáról szóló szakorvosi véleményt az élelmezésvezetőnek, akkor biztosítania kell a szükséges diétát a gyereknek – bölcsődétől egészen az iskoláskor végééig.

Pálfi Erzsébet szerint nagyon fontos, hogy a szülő megtanítsa a gyermeknek, mit ehet és mit nem, valamint hogy ne fogadjon el olyan ételt, aminek nem ismeri az összetevőit. Baj esetén az is fontos, hogy azonnal szóljon egy felnőttnek, hiszen a gyermekek sokszor hamarabb érzik az allergiás tüneteket, mint ahogy azok a kívülállók számára nyilvánvalóvá válnának.

A legnagyobb probléma az anafilaxiás sokkal járó tünettel van. Ilyen esetekre a gyereknél kell hogy legyen Epipen, amit tudnia is kell használni – emelte ki a dietetikus, hozzátéve: ha kisgyermekről van szó, akkor a gondozó intézményben kell lennie életmentő injekciónak. Azt is kiemelte, hogy a tragikus kimenetelű helyzetek leginkább azért alakulnak ki, mert megfeledkezünk a legfontosabbról: azonnal hívjuk a mentőket.

„Ha tudjuk, hogy allergiás a gyerek, anafilaxiája van, rosszul lesz, akkor azonnal mentőt kell hívni” – emelte ki újfent a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége tudományos bizottságának elnöke, aki szerint egy allergiás tünet esetén minden perc számít, és nem szabad vesztegetni az időt.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
Életmentő tanácsok, ha anafilaxiája van a gyereknek
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást