Komoly adósságot halmoztak fel a kórházak ebben az évben is – jelentette ki Rásky László, az Orvostechnikai Szövetség főtitkára az InfoRádióban.
"A fekvőbeteg-ellátást nyújtó egészségügyi intézmények összes lejárt adóssága július végén 29 milliárd forint volt, de ez nem tartalmazza a négy orvosegyetem tartozását. Velük együtt az összes adósság 35 milliárd forint" – mondta, és megjegyezte: az intézmények ráadásul egy visszafogott teljesítménnyel produkálják ezt a nagy adósságot.
A kórházakat is sújtja az energiaárak a növekedésre. Ezek a kórházak sem lakossági áron kapják az energiát, hanem – ahogy a főtitkár fogalmazott – ipari vagy vállalkozói áron. Úgy látják, hogy a "nagy gondok ellenére" van fedezet a költségvetésben arra, hogy a kormány rendezze ezt az adósságot.
A főtitkár kiemelte: évek óta azt hallják, hogy a kormány fel kívánja mérni az adósság keletkezésének okát. Ez már megtörtént, és tervek is készültek arra, miként lehet ezeket az okokat megszüntetni.
"Szerintem már régen eljött az idő arra, hogy a kormány meghozza a megfelelő döntéseket. Még ha nem is lehet teljesen eltüntetni az intézmények adósságát – hiszen ez a világon nem sok helyen sikerül –
azt talán sikerül korlátozni, hogy évente 40-50 milliárdos adósság keletkezzen a kórházakban"
– mondta.
Rásky László arról is beszélt, hogy a szükséges eszközökből egyelőre nincs hiány.
"A kórházak be tudják szerezni a szükséges orvostechnikai eszközöket. Ám ahhoz, hogy ez így is maradjon, szükséges az adósságrendezés és az árazás felülbírálata" – fogalmazott.
A Magyar Kórházszövetség elnöke, Velkey György elismerte, hogy sok beszállítónak tartoznak az egészségügyi intézmények, és bízik a kormány támogatásában. Az infláció, az energiaárak növekedése, "a mi világunkban" a forint árfolyamának változása is nagyon jelentős tényező, hiszen sok mindent a világpiacról szereznek be. Ezek mind az adósságállomány növekedéséhez vezetnek, és
arra nincsen eszközük a kórházakban, hogy ezeket kompenzálják.
Velkey György szerint éppen ezért várják, hogy magában a finanszírozási rendszerben, és ezen elemek kompenzálásában is segíteni fog a kormány.
"Az anyagok a reményeink szerint és a hozzánk eljutó hírek alapján olyan állapotba kerülnek rövidesen, hogy döntésekig tudnak jutni a döntéshozó szervezetek, elsősorban a kormány. Bízunk benne, hogy most a nyár végi, illetve az ősz eleji hetekben ezekre a döntésekre sor kerül"– tette hozzá.
Velkey György elmondta: bár senkinek nem kívánja a tartozások miatti feszült helyzetet, alapvetően jó az együttműködés a beszállítókkal.