Nyitókép: francisblack/Getty Images

Minduntalan nő a kórházak adóssága

Infostart
2022. március 31. 16:34
Február végén 13 milliárd forint volt az egészségügyi ellátók tartozása.

A Magyar Államkincstár által közölt legutolsó adat szerint február végén 13 milliárd forinttal tartoztak az egészségügyi ellátók a beszállítóiknak. Ebben ráadásul még nincsenek benne az egyetemi klinikák kifizetetlen számlái. Az orvosképző egyetemek ugyanis tavaly augusztustól alapítványi formában üzemelnek, így a náluk felgyűlő egészségügyi adósság kikerült az állami kimutatásból – írja a Népszava.

A havi 4-5 milliárdos tartozás ráadásul most úgy jön össze, hogy az állam átalány finanszírozást nyújt, azaz a kórházak annyi pénzt kapnak, mint az utolsó békeév, 2019 havi átlagában. Annak ellenére, hogy körülbelül harmadával kevesebb beteget fogadnak, mint a járvány előtti években. 2019-ben az ágyak országos átlagos kihasználtsága 71,8 százalékos volt, most a KSH adatai szerint 52 százalék. A lap megjegyzi, jelenleg alig több mint 1800 covidos-beteget ápolnak a kórházakban, de az ágyaik 10 százalékát – körülbelül 6700-at – tartalékolniuk kell egy esetleges újabb járványhullámra.

A Népszava által megkérdezett kórházi vezetők szerint lehetetlen az egyre növekvő árak mellett a rendszert mind olcsóbban üzemeltetni. Egyikük úgy fogalmazott: miután az elmúlt 15 évben nem volt olyan költségelemzés, amiből kiderült volna, hogy konkrétan mennyibe kerül az ellátás, így még

azt sem tudni, mennyi pénzre lenne szükség egy adósságmentes működéshez.

Nőtt az infláció, ami az egészségügyben, például a gyógyszerek, gyógyítási anyagok árában hatványozottan jelentkezik, csak a forint több mint tíz százalékot romlott.