"Mivel a járványügyi előírások – az egészségügyi és a szociális területen kívül – mindenütt feloldásra kerülnek, ezzel a kormány elismeri, hogy a közoktatási intézményekben nem indokolt a járványhelyzetre való hivatkozás – ezért a PDSZ haladéktalanul követeli a sztrájk alatti még elégséges szolgáltatást szabályozó kormányrendelet azonnali visszavonását" – ezt írta közös közleményében a Pedagógusok Szervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szervezete.
A szervezet álláspontja szerint a rendelet nem független a járványügytől, és arra hivatkoznak, hogy ez a rendelet címében is szerepel: a köznevelési intézményeket érintő egyes veszélyhelyzeti szabályokról 36/2022. (II. 11.) Korm. rendelet a járványügyi veszélyhelyzeten kívül nem is születhetett volna meg.
Emlékeztetnek, még elégséges szolgáltatást csak törvény szabályozhat, és a közoktatás területén ilyen törvény nincs. "Törvényi szabályozás hiányában a sztrájkot megelőző egyeztetés során kell a még elégséges szolgáltatás mértékéről és feltételeiről megállapodni; ebben az esetben a sztrájk akkor tartható meg, ha a felek a megállapodást megkötötték, vagy ennek meghiúsulása esetén bármelyikük kérelmére a munkaügyi perben eljáró bíróság jogerős határozata megállapította a még elégséges szolgáltatás mértékét és feltételeit" - szól a sztrájktörvény.
Korábban az Emberi Erőforrások Minisztériuma a két pedagógus-szakszervezet akciói kapcsán közölte: "A kormány álláspontja szerint a koronavírus-járvány miatt sokszor szünetelt a jelenléti oktatás, az iskolai beteghiányzások miatt eddig is nagy teher hárult már a szülőkre és a diákokra. Fontos lenne, hogy a gyerekek végre zavartalanul tanulhassanak és a szülők nyugodtan dolgozhassanak. A kormány ezért döntött úgy, hogy sztrájkakciók esetén is biztosítani kell a gyermekek oktatását és felügyeletét."
A Pedagógusok Szakszervezete és a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete egyébként még február végén az Alkotmánybírósághoz (Ab) fordult, a sztrájkjog korlátozása miatt.
Negyedik hete tart a tanárok polgári engedetlenségi mozgalma. Hétfőn a budapesti Farkasréti Általános Iskola pedagógusai is csatlakoztak. Az okokról Csabai Tamást, az intézmény tanárát kérdezte az InfoRádió, a beszélgetést alább meghallgathatja.