Lehet emelni a fővárosi rögzített taxis viteldíjakat a Fővárosi Kormányhivatal állásfoglalása szerint.
Korábban a Fővárosi Önkormányzat azért utasította el a taxisok ezirányú kérését, mert szerintük a veszélyhelyzeti rendeletek megtiltják az emelést.
"2013. szeptember 1-től létezik a fővárosban a hatósági rögzített ár, ami megállapítja, mennyi a kilométerdíj, az alapdíj és a várakozási díj. Ezt legutóbb 2018 július 1-jén módosította a fővárosi közgyűlés, tavaly a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamarával közösen kezdeményeztük ennek a tarifának a módosítását, az első pillanatban jelezte az önkormányzat, hogy
a veszélyhelyzeti rendelet miatt nem tudják a tarifaemelést jóváhagyni, illetve azt bevezetni"
- elevenítette fel az előzményeket az InfoRádióban Metál Zoltán, az Országos Taxis Szövetség elnöke.
Ezt követően fordultak a kormányhivatalhoz állásfoglalásért, amely tartalma szerint nincs akadálya a tarifaemelésnek.
Az állásfoglalást a taxisok azonnal továbbították a fővárosnak.
Hogy milyen áremelést tartanának minimum elfogadhatónak, arról Metál Zoltán azt mondta,
30 százalék, mivel 2018 júliusa óta igen sok minden változott.
A fővárosi taxis tüntetés(ek)hez - szerda délre is szerveztek egy ilyet taxisok - az érdekképviseletnek nincs köze, az Országos Taxis Szövetség a tárgyalóasztalnál szeretne sikert elérni.
Karácsony Gergely főpolgármester közösségi oldalán azt írta: javasolja, hogy folytassák a tárgyalásokat a hivatalos taxis szervezetekkel, állapodjanak meg egy méltányos emelésben, amit a Fővárosi Közgyűlés elé terjesztenek, és ha van teljes körű szakmai és politikai konszenzus, akkor dönthetnek a taxisok sok szempontból jogos igényeiről.
Szerdán folytatódott a taxisok tarifaemelésért kezdett demonstrációja szerdán Budapesten, a Főpolgármesteri Hivatal Városház utcai épülete előtt. A demonstráció után Horacsek Róbert, a szervezők szóvivője az MTI-nek elmondta: a két héttel ezelőtti, február 2-i demonstráció részeként a követeléseiket tartalmazó petíciót adtak át a Miniszterelnökségen és a Főpolgármesteri Hivatalban.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) válaszként állásfoglalást adott ki, amely szerint a veszélyhelyzeti intézkedések nem akadályozzák a tarifaemelést - közölte a szóvivő. Hozzátette, hogy ez feloldotta a tarifa megállapítására jogosult fővárosi önkormányzat és a taxisok közötti jogértelmezési problémát, ami hónapok óta akadályozta az érdemi előrelépést az ügyben. A taxisok most gyors és hatékony intézkedést várnak a tarifaemelés kérdésében. A szerdai demonstráción a minisztériumi állásfoglalást átadták Kiss Ambrus általános főpolgármester-helyettesnek.
Horacsek Róbert kitért arra is: két héttel ezelőtti petíciójuk kapcsán a Főpolgármesteri Hivatal úgy reagált, hogy a tárgyalásokon részt vehetnek a taxisok képviselői, de csak bejegyzett szervezeti formában. Ez ellentmond annak a kialakult gyakorlatnak, amely szerint a taxisok, illetve aláírásukkal támogatott megbízottjaik képviselték a szakmát a korábbi megbeszéléseken; ezt jelezték a főpolgármester-helyettesnek - hangsúlyozta a szóvivő.
Nem sokkal a demonstráció után meghívást kaptak a március 1-jére tervezett tárgyalásra.