Felméry Zoltán szerint a 2020-as év szervezett bűnözéssel összefüggő tendenciáit elemző, értékelő Europol-jelentés legfontosabb állítása, hogy a koronavírus-járvány – ha nincs is kimondva, hogy erősítette, de legalábbis semmiképpen sem veszélyeztette –, alapvetően változtatta meg a szervezett bűnözői csoportok működési környezetét. Tehát, bár egyes bűncselekménytípusok esetén a kép árnyalt, de tudtak adaptálódni, ami egyébként jellemzői is rájuk – tette hozzá a szakember, példaként említve a hamisított egészségügyi termékek kereskedelmét, aminek a felfutását a pandémiának köszönhetnek.
Az Europol-jelentés nem rejti véka alá az sem, hogy a szervezett bűnözői csoportoknak társadalmi és gazdasági tekintetben egyarán vannak hatásai. Utóbbit illetően elég az áfacsalásokra gondolni, amik éves szinten körülbelül 50 milliárd eurós hiányt jelentenek a közösségi költségvetésben, de akár a sportfogadások kapcsán, akár a logisztikai- és szállítókapacitások ellen végzett támadások nyomán is több százmillió eurós bevételkiesést, károkat okoznak.
„Tehát igen, ennek vannak gazdasági következményei is a társadalmi következményeken túl”
– értetett egyet Felméry Zoltán.
A Nemzeti Közszolgálati Egyetem munkatársa a társadalmi következményeket illetően kiemelte: a szervezett bűnözői csoportok jellemzően a tevékenységükkel áldozatokat generálnak, legyen szó drog- vagy emberkereskedelemről – előbbiben a szervezett bűnözői csoportok 38-40 százaléka érintett –, akár a gyermekek ellen elkövetett szexuális visszaélésekről. De ide sorolható a kiberbűnözés is, ami alapvetően zsarolóprogramokat, szolgáltatásbénító támadásokat és adathalászatot takar.
Az átlagember elsődlegesen viszont a vagyon elleni bűncselekmények során találkozhat a szervezett bűnözéssel, kezdve a lakásbetörésektől az autólopásokon át az ATM-feltörésekig számos egyéb dolog mellett, amiben a csoportok érintettek lehetnek.
Felméry Zoltán megjegyezte, az Europol jelentéséből az is kiderül, hogy az ide kapcsolódó vagyonvisszaszerzés elég gyenge lábakon áll, vagyis
az eltulajdonított vagyon 98 százaléka a bűnözők kezén marad,
tehát e tekintetben még van mit fejlődni az elkövetkezendő időszakban.