Nyitókép: Rosta Tibor

Kevesebb jut jövőre közmunkabérre – megvan az indoklás

Infostart / InfoRádió - Rezsek Győző
2021. május 26. 13:15
Két típusú közmunka volt eddig, az egyiket kivezetik; a "tsz-szerűen" működő kis gazdaságok a saját lábukra állnak – tudta meg az InfoRádió.

Csökkentették a közmunkásokra fordítható pénzt a 2022-es költségvetésben 165 helyett 120 milliárd forint az elkülönített pénz. Ennek oka azonban az, hogy eddig kétfajta közmunka létezett, és az egyiket kivezették a Települési Önkormányzatok Országos Szövetsége szerint.

"Volt a sima közmunka, és volt az értékteremtő, utóbbiban kis tsz-ekként dolgoztatták az embereket, ezek kifutási ideje most eljött, ezeknek a kis gazdaságoknak a saját lábukra kell állni, innen tehát jönnek vissza összegek, az értékteremtő közmunka már nem finanszírozódik. A sima közmunkával kapcsolatban azt látom én is, hogy az ország egyes területein nem csökken az igény iránta, máshol viszont igen, ilyen főleg a főváros környéke, a Balaton régió és Közép-Magyarország" – ecsetelte az InfoRádióban Schmidt Jenő.

A szervezet elnöke úgy gondolja,

ahol kell, ott lesz elég közmunkás.

"Vélhetően az a környék, amely szegényebb, és nincs annyi adóbevétel, ott a közmunkában élők aránya magas, ott nem fognak ebből a programból kiesni, meg tudják ugyanezt valósítani. Ahol több az adóbevétel és kevesebb a közmunkás, ott pedig nem fog fejtörést okozni ez a probléma."

Schmidt Jenő szerint azzal lehet még "játszani", hogy a 90 százalékos helyett csak 70 százalékos támogatást kapnak az önkormányzatok, ami azt jelenti, hogy 30 százalékot nekik kell hozzátenni a bérek, járulékok és egyéb költségek fizetéséhez, de arra nem számít, hogy bárki pénzhiány miatt kiesne a közmunka rendszeréből.


KAPCSOLÓDÓ HANG:
közmunka
A böngészője nem támogatja a HTML5 lejátszást