Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő a csütörtöki Kormányinfón részleteket közölt a védettségi igazolványt részben kiváltó, részben kiegészítő mobilos applikáció ügyében.
Mint az Infostart is beszámolt róla korábban, elkészült egy mobiltelefonos alkalmazás, amely segítségével igazolni lehet, hogy valaki megkapta a koronavírus-védőoltást, akár iOS-es, akár androidos készülékünk van.
A kormányszóvivő most azt közölte, az applikáció jelenleg még nem elérhető, "a következő időszakban várhatóan" viszont igen.
Úgy működik, hogy az EESZT-ből (Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Tér) hozzáférhető adatok alapján láthatóvá válik benne a koronavírus elleni védettség.
"Az alkalmazás az oltott nevét, az érintett tajszámát, az oltás idejét, a fertőzéssel szembeni védettség idejét, a fertőzéssel szembeni védettség tényét vagy annak hiányát is megjeleníti.
Az adatok hitelesítése egy QR-kód segítségével fog történni, ennek az érvényességét pedig egy erre a célra kifejlesztett másik alkalmazással lehet majd ellenőrizni,
ez az EESZT Covid kontroll alkalmazás lesz" - ecsetelte Szentkirályi Alexandra.
Az alkalmazás működése a következő:
- az első használat során az EESZT-ben regisztrálni kell
- ehhez be kell lépni az EESZT lakossági portáljára egy úgynevezett KAÜ-azonosítóval, ami tartalmaz ügyfélkapus azonosítási lehetőséget is (kiegészítés: ügyfélkapus ügyintézés is soron kívül végezhető a kormányablakoknál személyesen)
- az életbe léptetéshez meg kell adni egy 6 jegyű PIN-kódot
- a második használattól már csak a PIN-kód szükséges az "appos védettségi igazolvány" használatához.
A kormányszóvivő viszont arra is felhívta a figyelmet, hogy a betegségből fakadó védettségre kiállított kártyát az alkalmazás nem tudja helyettesíteni, ahhoz továbbra is a plasztikkártya szükséges.
A Kormányinfón felmerült még kérdésként, hogy az oltáskor kapott oltási karton nem válthatná-e ki a védettségi igazolást azoknál, akik valamiért nem jutottak hozzá még az igazolványhoz, de erre Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter kategorikus
nemmel
felelt, mondván, a dokumentumok közül a védettségi kártya a biztonságosabb.
Minden Infostart-cikk a koronavírusról itt olvasható!